gedaan met betrekking tot het transport ter zee van mensen, goederen en stoffen, zowel qua aantal en soort schepen als qua grootte van die schepen. Dit betekent toenemende eisen aan vele aspecten met betrekking tot het scheepvaartverkeer, zoals navigatie, veiligheid, scheepvaartroutes, bebakening enz., enz. Visserij Sinds ca. 1950 geeft ook de visserij het beeld van sterke intensivering met steeds grotere en motorisch zwaardere schepen. Een en ander leidde tot overbevissing en dat leidde tot quoteringsregelingen. De grote eis is hier in het algemeen beter gebruik en beheer van de natuurlijke rijkdom der zee. Olie- en Gaswinning Na de vondst(en) bij Slochteren in 1959 is ook op de Noordzee op grote schaal begonnen met het zoeken naar en eventueel het winnen van olie en gas. Hierbij wordt gebruik gemaakt van inmiddels bijna talloze boor- en produktieplatformen, booreilanden en/of boorschepen. In het algemeen kan men hier spreken van een grote toename van off-shore activiteiten, inclusief aanleg en beheer van pijplei dingen. Zand- en Grindwinning Het wordt steeds aantrekkelijker om zand en grind uit zee te winnen (bijvoor beeld uit vaargeulen). Omdat de winning ter land zeer gehinderd wordt door mi- lieubeschermende maatregelen. Een en ander heeft echter weer gevolgen van vooral biologische aard. Communicatie Op de bodem van de zee liggen veel al of niet in gebruik zijnde telefoonkabels. De vervanging van kabels door straalzenders vergt de plaatsing van steunzenders; dit stelt eisen aan het ruimtegebruik tussen deze zenders, in verband met de wens storingen te vermijden. Militaire activiteiten Allerlei delen van de zee en het continentale plat zijn in gebruik voor oefeningen van allerlei aard, bijvoorbeeld met dieptebommen, mijnen, schieten vanuit vlieg tuigen of vanaf het land. Dit alles individueel of in groter verband, b.v. samen met andere NAVO-landen. Vervuilingsbeheersing Hierbij gaat het zowel om legale als illegale stortingen/verbrandingen of lozingen, en ook het beperken van de gevolgen van eventuele ongelukken. 88

Lustrumboek Snellius | 1985 | | pagina 91