gegevens wordt gewerkt. Zelfs de kaarten zijn gebaseerd op verschillende coördi natenstelsels. Waarom moet worden gestreefd naar een meer efficiënte informatievoorziening op zee en met name de Noordzee? In de eerste plaats is er een toenemend aantal activiteiten op zee en een toene mende intensiteit van deze activiteiten. Bij dit laatste denke men bijvoorbeeld aan de ontwikkeling van de natuurlijke hulpbronnen. Betere informatie biedt betere mogelijkheden voor een evenwichtige ontwikkeling van de activiteiten. In de tweede plaats vraagt de bescherming van het milieu om integratie van de be schikbare informatie. In de derde plaats geeft de techniek, met name de com pute rkartografie, nieuwe mogelijklieden om dynamische en driedimensionele in formatie te verschaffen. Dit is vooral zo belangrijk omdat we te maken hebben met vier niveaus waarop of waarin activiteiten worden gepleegd: de grond onder de zeebodem, de zeebodem, de zee en het zee-oppervlak. Bovendien is er op zee veel in beweging, zoals de stroming van het water, de getijden, de golven, de vis sen, enz. In de vierde plaats zou de ontwikkeling van efficiënte zeeinformatie systemen een gunstig economisch effect kunnen hebben. De opbouw en de bij houding van de systemen biedt werkgelegenheid, terwijl de systemen zelf mis schien een exportprodukt zouden kunnen zijn. Voordat de geodetische lezers nu overmoedig worden en denken dat alles moge lijk is en dat bijvoorbeeld ook een informatiesysteem ten behoeve van de visserij tot het vakgebied gaat behoren, keren we eerst nog even terug naar de ontwikke lingen in de vastgoedinformatie. Bij informatiesystemen in het algemeen, met name die ten behoeve van overheids activiteiten, onderscheiden we drie soorten systemen: ten behoeve van de bevolking, zoals informatiesystemen voor onderwijs, mili taire dienst, medische zorg, bejaardenzorg, etc.; - ten behoeve van het vastgoed, zoals systemen voor de lastenheffing, het rechts verkeer, het beheer, de inrichting en de bestemming; ten behoeve van activiteiten, zoals systemen voor industrie, landbouw, vee teelt, bosbouw, recreatie, verkeer, etc. Bij de zeeinformatiesystemen ligt de zaak iets eenvoudiger, omdat vooralsnog niet met permanente menselijke bevolking behoeft te worden gerekend. Vanuit geodetisch standpunt bezien bestaan er dus blijkbaar twee soorten zee informatiesystemen en wel systemen waarbij de lokatie van de gegevens of de veranderende lokatie een belangrijk rol speelt en systemen waarbij deze lokatie niet of nauwelijks van betekenis is. Vanzelfsprekend is alleen de eerste soort voor 91

Lustrumboek Snellius | 1985 | | pagina 94