ons van belang. Toepassingen van lokatiegebonden zeeinformatie Bij de toepassingen van lokatiegebonden zeeinformatie denken we in eerste in stantie aan de bescherming van de rechten, het beheer, de inrichting, de bestem ming en de defensie. Bij de rechten met betrekking tot de zee wordt de situatie steeds ingewikkelder. Met name bij de concessiegebieden, waarbij de regel bestaat dat na verloop van tijd het halve concessiegebied moet worden overgedragen aan een nieuwe conces sionaris. Deze halve gebieden kunnen tamelijk ingewikkeld van vorm zijn, zodat de inrichting en bijhouding van een "concessiekadaster" voor de hand ligt. Bij het beheer met betrekking tot de zee, moeten we denken aan het beheer van het milieu, de visstand, de vaarwegen, de vele kabels en pijpleidingen in de zeebodem, enz. Ook de ruimtelijke planning met betrekking tot de zee wordt steeds belang rijker. Erg duidelijk is dit bij de planning van de off-shore-activiteiten, maar ook de planning van vaarroutes, militaire gebieden, leidingen buiten de territoriale zone vraagt de nodige informatie. Onderzoek en ontwikkeling Hoewel de zeeinformatie van veel belang is voor particuliere ondernemingen zo als oliemaatschappijen, reders, vissers, etc. ligt het zwaartepunt van de informatie voorziening vooral bij de overheid. De zeeinformatie kunnen we dus beschouwen als een instrument voor het beleid van de overheid met betrekking tot de zee. Een aantal overheidsinstellingen is reeds doende met de informatieverzorging, zoals Rijkswaterstaat, de Dienst der Hydrografie, de Rijksplanologische Dienst, enz. Op het terrein van een efficiënte informatievoorziening is de Noordzee nog een betrekkelijk onbeschreven blad. Voor de opzet hiervan moet het nodige onder zoek worden verricht. Het eerste deel van het onderzoek zou moeten worden gericht op het geheel van de instrumenten dat de overheid tot haar beschikking heeft om het beleid op zee te bepalen. Met name gaat het hierbij om de wetgeving, de planning, de financie ring, de organisatie, het onderzoek en de ontwikkeling in het algemeen en het onderwijs. Het heeft geen zin geavanceerde systemen te ontwikkelen als de orga nisatie achter blijft of als men geen goede wetten en verordeningen heeft die behoorlijk worden nageleefd. 92

Lustrumboek Snellius | 1985 | | pagina 95