bestand zo goed mogelijk bijgehouden. Er wordt getracht de nieuwe coördinaten van derden in dit bestand op te nemen. Het is echter te begrijpen dat de mede werking van diverse maatschappijen die in deze coördinaten geld hebben geïnves teerd, niet altijd vanzelfsprekend is. Op dit moment bevat het bestand van de Dienst der Hydrografie een 30-tal pun ten die zonder classificatie of nauwkeurigheidsgarantie aan derden beschikbaar worden gesteld. Het kan ook niet anders, want ook de Dienst der Hydrografie heeft niet de mogelijkheid om metingen uit te voeren of coördinaten te contro leren. Ieder die dus deze coördinaten gaat gebruiken doet het op eigen risico en het risico van een vergissing is op deze wijze zeker niet gering. Naast de vaste punten zijn er ongeveer 15 verschillende plaatsbepalingssystemen in gebruik. Het is wel zo, dat iedere maatschappij die zichzelf respecteert zijn eigen plaatsbepalingssysteem uitgezet heeft. Deze zijn, om maar enkele te noe men: Syledis, Hifix 6, Hyperfix, Puls 8, Microfix, Argo, Decca, Motorolla, etc. Er zijn bijv. maar liefst drie Syledis systemen in gebruik, te weten van Intersite, Rijkswaterstaat en Osiris Seaway (zie fig. 1). Deze plaatsbepalingssystemen zijn niet goed op elkaar afgestemd: ze bestrijken meestal alleen gebieden waar de werkzaamheden plaatsvinden, sluiten slecht op elkaar aan en lopen qua nauwkeurigheid veel uiteen. In overlappingsgebieden waar het gebruik van meerdere systemen mogelijk is, krijgt men dan vaak veel te grote systematische afwijkingen. De situatie is ook niet beter in internationaal verband. Daar de landsgrenzen en concessiegebieden wettelijk vastgelegd zijn in ED50 coördinaten X). is men min of meer verplicht in dit systeem te werken. Maar zoals bekend, de ED50 co- ordinaten van de verschillende landen sluiten niet zo goed op elkaar aan, mede door het feit dat Groot Brittannië en het grootste deel van Noorwegen niet zijn mee vereffend in het oorspronkelijke ED50 systeem. Deze landen werden als uit breiding later aangesloten, bij wijze van definities. Deze en nog andere problemen worden goed beschreven door Bakkelid en Rekkedal (1). In dit artikel zal ik slechts op enkele aspecten van plaatsbepaling ingaan, waarmee ik bij de Afdeling Geodesie in de laatste jaren in aanraking ben gekomen. 2. Doppler satelliet plaatsbepaling De Noordzee is een interessant gebied voor geodetische plaatsbepaling. Er wordt ook wel eens over "natte" geodesie gesproken, waarbij speciale meet- en reken - 96 fig-

Lustrumboek Snellius | 1985 | | pagina 99