de vereffening van het primaire driehoeksnet in drie gedeelten uitgevoerd om de omvang van het rekenwerk enigszins binnen de perken te houden. Mechanische machines De eerste mechanische rekenhulpmiddelen, rekenmachines die geschikt waren voor landmeetkundige berekeningen kwamen in het begin van de jaren dertig op de markt. Vooral de Brunsviga handrekenmachine was een juweel van mech anische techniek. Een as met tandwieltjes, waarvan het aantal tandjes met behulp van instelpennen veranderd kon worden, draaide men rond met een draaikruk, en andere tandwieltjes vertoonden dan in venstertjes de resultaten van vermenigvuldigen, delingen enzovoort. Sommige machines boden de mogelijkheid om algebraïsch te rekenen, dat wil zeggen de getallen met hun teken in de machines te brengen wat vooral bij landmeetkundige berekeningen veel gemak opleverde. Bij het ontwikkelen van rekenmethoden werd rekening gehouden met het gebruik van handrekenmachine. De rekenvoorbeelden uit de Handleiding voor de Techni sche werkzaamheden van het Kadaster van 1938, laten duidelijk zien, dat men de formules zoveel mogelijk herleidde tot de grondvorm (a-i-b)c, een vorm die met een mechanische handrekenmachine voordelig en snel uit te voeren was. Het gebruik van een mechanische handmachine gaf een besparing in tijd van ongeveer 60% ten opzichte van het werken met logaritmen, in die tijd voor velen een reden om toch gewoon met een logaritmentafel te blijven werken, maar voor een enkeling een reden om uit te kijken naar snellere elektrische machines. Maar de eerste elektrische machines verschilden eigenlijk alleen met de handmachine in het feit dat de draaikruk niet met de hand werd bediend maar door een soort 'buitenboordmotor'. Veel sneller dan de handmachine waren deze apparaten niet en ze boden bovendien minder mogelijkheden. Pas na de tweede wereldoorlog verschenen er automatische elektrische reken machines, die het vermenigvuldigen, delen en soms zelfs worteltrekken van vooraf ingestelde getallen na een druk op de knop uitvoerden. Vereffeningsberekeningen De mechanische rekenmachines waren een belangrijk hulpmiddel bij het uitvoeren van de dagelijkse landmeetkundige berekeningen zoals gelijkvormig heidstransformaties, snijpuntsberekeningen, berekenen van meetpunten, veel- 78

Lustrumboek Snellius | 1990 | | pagina 101