hoeken, oppervlakteberekeningen enzovoorts. Maar het uitvoeren van vereffeningen volgens de methode der kleinste kwadraten was, zelfs met het gebruik van de meest geavanceerde mechanische machine, een moeizaam karwei. Het oplossen van een stelsel van tien vergelijkingen vroeg al gauw een dag geconcentreerd rekenen, waarbij allerlei tussentijdse somcontroles moesten worden uitgevoerd, ook al omdat door de eentonigheid van het reken werk de kans op het maken van vergissingen erg groot was. Er werd dan ook intensief gebruik gemaakt van benaderingsmethoden, die vaak in de praktijk werden bedacht en die later van Baarda, in een algemenere opzet van de vereffeningstheorie een theoretische basis kregen. Rond 1952 deed de matrixrekening haar intrede in het formulestelsel van de vereffeningstechniek en in die tijd begon ook het onderzoek naar de automa tisering van het rekenkundig uitvoeren van het vereffeningsproces. Ir. B.G.K. Krijger, toen nog student en later medewerker van het Laboratorium voor Geodetische Rekentechniek begon in opdracht van zijn afstudeerhoogleraar prof. Baarda met een onderzoek naar het gebruik van ponskaartenmachines bij het uitvoeren van vereffeningen. Het resultaat van het onderzoek was niet onbevredigend, maar het uitvoeren van matrixbewerkingen met machines, die eigenlijk voor boekhoudkundige en administratieve berekeningen ingericht waren, was tamelijk gecompliceerd. Het 'programmeren' van de machines (een karwei waarbij talloze draadjes met stekertjes in borden met even talrijke contactgaatjes moesten worden gestoken) vereiste veel geduld en eindeloos speuren naar vergissingen. Bij het vermenigvuldigen van twee matrices, moesten de kaarten waarin de elementen van de matrix waren geponst, na elke 'rij maal kolom' bewerking opnieuw worden gesorteerd naar de oorspronkelijke volgorde! Maar de eerste stap naar de automatische uitvoering van het vereffeningsproces was gezet! Een volgende stap was het gebruik van relaisrekenmachines, die sneller waren en eenvoudiger te bedienen. In Duitsland construeerde men zelfs zo'n relais- rekenmachine speciaal voor geodetische berekeningen, de Zll van de firma Zuse. De machine maakte echter buiten de Bondsrepubliek weinig opgang, voor namelijk vanwege haar traagheid en geringe mogelijkheden. Rekenautomaten De eerste elektronische rekenautomaat, waarmee in Nederland omvangrijke vereffeningsberekeningen werden uitgevoerd, was de Zebra. De Zebra (Zeer Eenvoudige Binaire RekenAutomaat) was in Nederland ontwikkeld. Het was een goedkope machine, zowel in aanschaf als in gebruik. De 79

Lustrumboek Snellius | 1990 | | pagina 102