kanten werd geleverd, ontstond de categorie van 'IBM compatibles'. Voor deze machines kwam zeer veel programmatuur beschikbaar, zowel voor diverse toepassingen als voor eigen programmatuurontwikkeling in de vorm van compilers voor hogere programmeertalen zoals Fortran, Pascal en C. Bij de faculteit der Geodesie zijn de laatste jaren veel PC's aangeschaft, zowel voor technisch rekenwerk en ontwikkeling van programmatuur als voor tekstver werking en administratief werk. Een nu snel populair wordende categorie is die van de zogenaamde werkstations, zeer krachtige machines voor gebruik door een of meerdere personen voor grafisch en technisch-wetenschappelijk rekenwerk. Deze werken onder verschillende operating systems, waaronder UNIX en VMS. Ook in deze categorie is reeds een aantal door de faculteit aangeschaft. Een derde groep machines, de mini-computers, deed eveneens zijn intrede bij de faculteit. Aanvankelijk een als interactief grafisch systeem aangeschafte PDP-11/70, die later door een VAX751 werd vervangen en recentelijk een IBM-9370. In Kootwijk bevindt zich al geruime tijd een HP1000. In 1989 werd de faculteit op het in opbouw zijnde netwerk van de universiteit (DUneT) aangesloten. Dit netwerk verbindt de faculteiten met het rekencentrum en geeft tevens de mogelijkheid om binnen het eigen gebouw de verschillende apparaten met elkaar te verbinden. In het schema Configuratie Geodesie 1990 is globaal aangegeven over welke faciliteiten de faculteit nu de beschikking heeft en hoe deze met elkaar verbonden zijn door middel van het DUneT. Men ziet daarin ook een (lokaal) netwerk van PC's, dat speciaal voor het onderwijs is aangeschaft, aangegeven. De mogelijkheden die we nu hebben, leiden er toe dat zeer veel werk - zowel rekenwerk als programmaontwikkeling - bij de faculteit zelf kan worden uitgevoerd, terwijl door het netwerk de faciliteiten van het rekencentrum gemakkelijk toegankelijk zijn. Daarnaast kan via DUneT toegang worden verkregen tot nationale en internationale computernetwerken. Al dit moois heeft overigens wel zijn prijskaartje en het is op dit moment dan ook een probleem voor de faculteit om de uitgaven voor computergebruik beheersbaar te houden. Theorie en programmatuur De geschetste ontwikkelingen op het gebied van de machines (hardware) en netwerken hebben er toe geleid dat steeds groter en sneller 'rekengereedschap' dichter bij de gebruikers is gekomen. Hierdoor kunnen berekeningen worden uitgevoerd van een orde van grootte, die niet zo lang geleden nog voor onmogelijk werd gehouden. Het is niet waarschijnlijk dat deze ontwikkelingen niet zouden doorgaan. Over enige jaren zal de apparatuur waarschijnlijk als verouderd worden aangemerkt. Op het gebied van programmatuur (software) hebben zich ook de nodige 82

Lustrumboek Snellius | 1990 | | pagina 105