bepaalde delen van de wet. In de Tweede Kamer vond men voor een deel van deze bezwaren een gewillig oor. Toch is de Kadasterwet in velerlei opzichten een Wet op de Vastgoed informatie geworden, en houdt mijns inziens zo op ongelukkige wijze het midden tussen een Wet op het Kadaster en een Wet op de Vastgoed informatie. Daarom steekt het des te meer dat een expliciete regeling van het gemeentekadaster, ondanks gemeentelijke aandrang, achterwege is gelaten. Het zo te regelen gemeentekadaster had aldus tevens het begin van een basisregistratie vastgoed kunnen worden. Tijdens de behandeling van de voornoemde Kadasterwet in de Tweede Kamer zijn de gemoederen tussen het rijkskadaster en gemeenten hoog opgelopen. Daardoor kwam een voor beide partijen acceptabel alternatief moeilijk te liggen. De problemen zijn toen verschoven naar de uitwerkingen in het kader van de artikelen 54, 104 en 105 van de Kadasterwet. De verslechterde verhouding werd bovendien niet bevorderd door de financiële perikelen rond de hiervoor genoemde intrekking van vrijstellingen voor kadastrale informatie ten behoeve van de gemeenten (en waterschappen) per 1 januari 1988 in het kader van het streven naar een kostendekkend rijkskadaster. Adrau-rapport Als laatste noem ik hier het verschijnen van de publikatie "Verkenning Gemeentekadaster; afschrift of complement" 4 ten tijde van de behandeling van de Kadasterwet in de Tweede Kamer en ook regelmatig in de kamer stukken genoemd. Deze publikatie werd uitgegeven door het Adrau en voorbereid door de hieronder resulterende werkgroep Grote Steden Overleg Vastgoed. En hoewel het rapport vooral was gericht op de problematiek van de vier grote steden, zijn vele conclusies en aanbevelingen op alle gemeenten van toepassing. In het rapport wordt, na een beschrijving van de huidige regelgeving rond het gemeentekadaster en de bestaande situatie rond de vastgoedinformatie in de vier grote steden, de gewenste situatie geschetst. Het Adrau dringt aan op een goede wettelijke basis voor het gemeentekadaster, die meer dient te omvatten dan de artikelen 104 en 105 van de (toen nog ontwerp-) Kadasterwet. Tevens is een gemeentelijke verordening gewenst die de taken van het gemeentekadaster nader uitwerkt. Naast het bewaren van de dubbelen van het rijkskadaster worden als taken voor het gemeentekadaster genoemd: - registratie van publiekrechtelijke beperkingen; - algemene lokale baliefunctie voor vastgoed; - registratie van de bestemming, de aard, de gesteldheid en het gebruik; 97 4 Verkenning gemeentekadaster, afschrift of complement, Adrau-rapport nr. 2, 1987, samengesteld door het Grote Steden Overleg Vastgoed.

Lustrumboek Snellius | 1990 | | pagina 120