- ondersteuning van eventueel wettelijk te regelen stedelijke herverkaveling; - vorming van een knooppunt voor de gemeentelijke vastgoedinformatie. Situatie Amsterdam Bureau Gemeentekadaster Binnen Amsterdam is de vastgoedregistratie organisatorisch op een andere wijze ingericht dan bij de meeste andere gemeenten. Deze organisatorische inbedding komt voort uit het feit dat de gemeentelijke afschriften van de kadastrale gegevens bij de secretarie berusten onder verantwoordelijkheid van de gemeentesecretaris. Belangrijk gevolg van deze organisatorisch onaf hankelijke inbedding is het zeer verspreide gebruik van de gegevens van het gemeentekadaster binnen de gemeentelijke organisatie. Vrijwel alle gemeen telijke disciplines zijn aangesloten op de bestanden van het gemeentekadaster. Amsterdam kent aldus een Bureau Gemeentekadaster, dat deel uitmaakt van de Afdeling Algemene Secretarie. Binnen dit bureau zijn de volgende vier afdelingen te onderscheiden: - afdeling Gemeentekadaster; - afdeling Gebouwenregistratie; - afdeling Gemeentelijk Adressen Bestand; - afdeling Tekenkamer Secretarie. Taken Gemeentekadaster De hoofdtaak van het gemeentekadaster komt voort uit de gemeentelijke taak van het houden van 'dubbelen van de kadastrale registratie'. Deze dubbelen bestaan al lang niet meer uit kopieën van de kadastrale registers, maar uit een eigen (computer-) bestand. Al 15 jaar voordat de bewaring Amsterdam van het rijkskadaster was geconverteerd naar de AKR (Automatisering Kadastrale Registratie), was het Amsterdamse gemeentekadaster geautomatiseerd. Enkele jaren geleden is een nieuw systeem ontwikkeld aan de hand van de eerdere ervaringen en afgestemd op de AKR. De database met applicatieapparatuur, die hiervoor in eigen beheer door de gemeente Amsterdam (Bureau Gemeen tekadaster en Gemeentelijk Centrum voor Elektronische Informatie verwerking) werd ontwikkeld, staat bekend onder de naam GKS (Gemeente lijk Kadastraal Systeem) en wordt ook aan een aantal andere gemeenten (waaronder 's-Gravenhage) verkocht. De database kan zowel on-line als batch worden geraadpleegd en gemuteerd. Voordat de bewaring Amsterdam geconverteerd was, werden dagelijks de staten 73a, 75 en registers 52 ingevoerd, en was het gemeentelijke bestand zeer actueel (hoogstens 10 dagen achter bij het rijkskadaster). Sinds de bewaring geconverteerd is, krijgt de gemeente maandelijks, doch met een achterstand van 2 a 3 maanden, de 98

Lustrumboek Snellius | 1990 | | pagina 121