was/wordt-situatie van de massale output (op tape) aangeleverd. Dit betekent een flinke achteruitgang in frequentie en actualiteit De gegevens uit de gemeentelijke database worden voor verschillende doeleinden aangewend. De afdeling belastingen krijgt bij iedere onroerend- goedbelasting (deel-) aanlevering de zogenaamde nulstand (gegevens per 1 januari) aangeleverd voor de heffing van OGB krachtens zakelijk recht. Hierin zijn door het gemeentekadaster ten opzichte van de AKR-gegevens een aantal wijzigingen aangebracht, zoals bepalen van de vermoedelijke belastingplichtige, registreren van de als economische eigenaar optredende diensttak bij gemeente-eigendommen, vervangen van het formele eigenaaradres (uit de akte) door het zakelijk adres van beleggers, koppelen gebouwadres-kadastraal perceel, het aanpassen van de tenaamstelling bij erfopvolging, wegwerken van onduidelijke buitenlandse adressen en het completeren van adressen. Vrijwel alle gemeentelijke onderdelen zijn middels een eigen terminal op de database aangesloten. Hieronder vallen in elk geval: Waterleidingen, Energiebedrijf, Dienst Herhuisvesting, Dienst Volkshuisvesting, Havenbedrijf, Sociale Dienst, Grondbedrijf, Dienst Ruimtelijke-ordening, Dienst Openbare Werken, GG GD, Gemeentepolitie, Brandweer, Dienst Gemeentebelastin gen, Milieudienst (in oprichting), Monumentenzorg, Coördinatie Stads vernieuwing en zes Stadsdelen. Via deze terminals kan slechts informatie worden opgevraagd; de mutatiefunctie is afgeschermd. Muteren gebeurt thans nog alleen door het Bureau Gemeentekadaster zelf. Daarnaast vervult het gemeentekadaster een echte baliefunctie. Burgers, makelaars en zelfs notarissen vragen met grote regelmaat gegevens op. Dit kan zowel telefonisch (fax) als fysiek op het stadhuis. In het eerste geval is wel een rekening-relatie met het bureau nodig, in verband met de verschuldigde leges. Naast de door het rijkskadaster aangeleverde gegevens bevat GKS nog meer informatie, waaronder de zogenaamde publiekrechtelijke beperkingen die door de gemeente zijn opgelegd. Hierbij valt te denken aan zaken als ter plaatste geldende ruimtelijke plannen (streekplan, structuurplan, bestemmingsplan en keurblokken op grond van de Woningwet 1901), aanwijzing tot monument6, aanschrijving in het kader van de Woningwet aanwezigheid van achter gebleven oorlogsexplosieven (die tot een bouwverbod kunnen leiden), gelding van de kapverordening, afgegeven zijn van een garagevergunning. 99 het laat zich aanzien dat het Kadaster op termijn bereid is de frequentie op te voeren. 6 voorzover het rijksmonumenten betreft, is dit ook in het Kadaster geregistreerd (artt. 10 en 21 Monumentenwet). 7 in art. 28 van de op dit moment in behandeling zijnde ontwerp-Woningwet wordt voorgesteld om ook dit bij het Kadaster te registreren.

Lustrumboek Snellius | 1990 | | pagina 122