Gebouwenregistratie De sinds 1987 onder het gemeentekadaster resulterende voormalige Woningkartotheek bevat van alle gebouwen in de gemeente Amsterdam gegevens als adres, huisnummer, bestemming, gebruik, bouwjaar, BWT- nummer, aantal kamers en oppervlakte. De laatste vier gegevens worden nu alleen van woningen bijgehouden, straks zal dit ook voor bedrijven gebeuren. De hoofdtaak van de afdeling is het bijhouden van de actuele woningvoorraad. Dit vooral in verband met de grote rol die het aantal woningen speelt in de sleutels van het gemeente- en stadsvernieuwingsfonds en bij de toewijzing van woningcontingenten. De gegevens omtrent de woningvoorraad worden doorgeleverd aan het Centraal Bureau voor de Statistiek, die uiteindelijk de cijfers levert voor de uitkeringsgrondslagen. De bestanden van het Directoraat Generaal voor de Volkshuisvesting die worden gebruikt bij de uitvoering van het stadsvernieuwingsfonds zijn daar van afgeleid. Binnen de gemeente worden de gegevens gebruikt voor de OGB en voor het steekproefbestand van de Dienst Volkshuisvesting. Daarnaast worden er veel statistische gegevens uit samengesteld, onder andere ten behoeve van het statistisch jaarboek. De invoer voor de registratie wordt gevormd door allerhande vergunningen die met woningen (en bedrijven) te maken hebben, zoals bouwvergunning, splitsingsvergunning en onttrekkingsvergunning. Deze vergunningen worden door Bouw- en woningtoezicht of de deelraad verleend en een afschrift wordt naar het gemeentekadaster gezonden. Er kan op deze wijze helaas nooit zekerheid bestaan dat alle mutaties binnenkomen. Naast illegale veranderingen, blijkt ook het aanbrengen van appartementen in pakhuizen zonder vergunningen plaats te kunnen vinden. Door integratie van de bestanden is men thans bezig dit soort afwijking terug te dringen (bij een appartementssplitsing zal dit dus uit de kadastrale gegevens blijken). Wanneer een vergunning niet voldoende informatie bevat om de zaak achter het bureau af te doen, wordt er een medewerker naar het pand gestuurd om de situatie ter plaatse te bekijken (schouwen). Systematische buitendienstopnamen worden echter overgenomen van diensten die deze ten behoeve van lijnprocessen hebben verzameld. Gemeentelijk Adressen Bestand Bij deze afdeling registreert men de officiële straatnamen en huisnummers zoals die door de gemeente zijn vastgesteld. Aan de straatnaam wordt een unieke straatcode toegekend, en tevens wordt de 24-positie schrijfwijze (BOCO-norm) geregistreerd. De oude PTT-schrijfwijze (17 posities) wordt ook nog geregistreerd alhoewel deze binnen enkele jaren moet vervallen. Per adres worden de eveneens van de PTT afkomstige postcode en de coördinaten toegevoegd. Deze coördinaten worden verkregen uit het digitaliseren van de huisnummers, door medewerkers van de afdeling GAB. Voor de eventuele 100

Lustrumboek Snellius | 1990 | | pagina 123