en in de gebruiksmogelijkheden9. De verwarring tussen een registratie gemeentekadaster en een dito organisatie is versterkt door het Adrau-rapport. De verwarring doet zich overigens ook voor bij het rijkskadaster, waar meestal over het Kadaster gesproken wordt wanneer men de Dienst van het Kadaster en de Openbare Registers bedoelt. Naast het hier aangegeven verschil tussen een organisatie gemeentekadaster en een registratie gemeentekadaster bestaat er ook nog verwarring tussen gemeentekadaster en basisregistratie vastgoed. De laatste vorm gaat uit van een centrale gemeentelijke basisregistratie van vastgoedinformatie. In dat geval kan deze registratie uit vier hoofdmodules bestaan, te weten rechtstoestand, gebouwen, terreinen en identificaties. Het gemeentekadaster dient in dat geval te worden gezien als synoniem van de registratie van de (met name privaatrechtelijke) rechtstoestand, zoals die periodiek door het rijkskadaster aan de gemeente wordt verstrekt. Daarnaast wordt de term gemeentekadaster ook gebruikt om de gehele basisregistratie vastgoed mee aan te duiden, en in bepaalde gevallen zelfs om de organisatie die deze basisregistratie beheert aan te geven. Deze verwarring werkt zelfs door in de nota naar aanleiding van het eindverslag bij de Kadasterwet, waarin onder gemeentekadaster een organisatie wordt verstaan die ook niet kadastrale gegevens registreert. Om deze en andere verwarring te voorkomen lijkt het mij aanbevelings waardig dat met gemeentekadaster uitsluitend de registratie van de (privaatrechtelijke) rechtstoestand wordt bedoeld, zoals die periodiek door het rijkskadaster aan de gemeente wordt geleverd. De basisregistratie vastgoed dient als zodanig te worden aangeduid, terwijl de beherende organisatie per gemeente zodanig kan verschillen dat daarvoor moeilijk een vaste term kan worden gebezigd. Er is wel eens gedacht aan gemeentelijke vastgoedbalie. Het verdient aanbeveling om in brede kring consensus te bereiken over deze terminologische kwestie. Basisregistraties Behalve de verwarring aangaande de termen gemeentekadaster en basisregistratie vastgoed bestaat ook over de precieze taak en de organisatorische inbedding geen consensus, zelfs niet binnen de kring van de gemeenten. De idee achter basisregistraties, zoals de al genoemde basisregistratie vastgoed, is afkomstig van de VNG. Dit werd aangedragen in het rapport 'Gemeentelijke Basisregistraties' 10, dat verscheen als gevolg van 102 9 zie ook T. Schrover en W. van Pijkeren, Liggen er nieuwe taken voor de Gemeentekadasters, in NGT Geodesia 1984, pag. 335. Gemeentelijke Basisregistraties, VNG, Groene reeks nr. 86, 1986.

Lustrumboek Snellius | 1990 | | pagina 125