de constatering dat er forse problemen rond de (gemeentelijke) informatie voorziening bestonden. Informatie blijkt noodzakelijk voor het functioneren van de gemeente, en omdat binnen de gemeente vele activiteiten worden ondernomen, worden op verschillende plaatsen binnen de gemeente gegevensbestanden bijgehouden. Het blijkt dat veel dezelfde gegevens bij verschillende activiteiten noodzakelijk zijn zodat grotendeels gelijke gegevensbestanden op verschillende plaatsen binnen de gemeente worden bijgehouden. Het verdient aanbeveling om zulke verwante bestanden samen te brengen in grotere informatiesystemen (multifunctionaliteit). De VNG onderscheidt in dat geval vier clusters van gegevens, namelijk bevolking, vastgoed, maatschappelijke objecten en middelen. Omdat gegevens uit de vier clusters voor activiteiten van de gemeente als geheel noodzakelijk zijn, dienen de gegevens uit de clusters middels informatiesystemen gemakkelijk toegankelijk te zijn. Zulke informatiesystemen nu, worden basisregistraties genoemd. Een basisregistratie moet aan een aantal eisen voldoen. Het dient te gaan om een multifunctioneel informatiesysteem: - waarvan de inhoud, de bijhoudingsprocedure, het uniforme begrippenkader en de codering vooraf zijn vastgesteld; - waarin van ieder object/subject dat binnen de betreffende cluster valt de basisgegevens worden vastgelegd, zoals die door de gebruikers worden aangegeven, hetgeen aan verandering onderhevig kan zijn; - dat via bepaalde basisgegevens te koppelen is met proces-bestanden; - waarvan de gegevens slechts op één plaats worden bijgehouden; - dat één logisch geheel vormt, zonder noodzakelijk één organisatorisch geheel te zijn. Dit laatste is van groot belang. Veel gemeenten verzetten zich namelijk tegen het opzetten van een speciaal bureau voor de vastgoedinformatie. Amsterdam is in dit opzicht een uitzondering, hetgeen gezien de bijzondere problemen van deze grote stad weinig verbazing behoeft. VNG-beleid De VNG beoogt op het gebied van de informatievoorziening lijn te brengen in het gemeentelijk front, door inzicht te verkrijgen in de benodigde structuur. Het beschrijven hiervan wordt vergemakkelijkt door het instrument van de Gemeentelijke Functionele Ontwerpen (GFO). Een GFO is een programma van eisen voor de opzet, de inrichting en het gebruik van een basisregistratie op het terrein van de gemeentelijke informatievoorziening en automatisering. In een GFO wordt omschreven wat, aan wie en voor welk doel als informatie geleverd dient te worden. Binnen zo'n programma dient beleidsmatig te worden onderscheiden de informatie die voor intern gebruik nodig is, en de informatie die ook voor andere overheden nodig is. De gemeente heeft in de 103

Lustrumboek Snellius | 1990 | | pagina 126