DE LANDINRICHTING IN DE JAREN 1985 - 1990 Prof.ir. W. van Berk Inleiding De landinrichtingsdienst van het Ministerie van Landbouw, die zich bezig houdt met de veranderingen in het buitengebied en de landinrichting begeleidt, is vijf jaar ouder dan het Landmeetkundig Gezelschap "Snellius". Zij vierde in 1985 haar tiende lustrum. Ter gelegenheid daarvan verscheen de interessante jubileum uitgave Veranderend Nederland, waarin een halve eeuw ontwikkeling op het platteland kleurrijk is beschreven. Hoewel dit voor veel mensen die bij de ruilverkaveling zijn betrokken een heuglijk feit was, vormde het niet het hoogtepunt uit de periode 1985-1990 voor de landinrichting. Dat was de vervanging van de Ruilverkavelingswet 1954 (Rvkw.) door de Landinrichtingswet (Liw.) op 15 oktober 1985. Deze wetswijziging was nodig omdat de agrarisch gerichte doelstelling van de rvkw. niet meer aansloot op de verdergaande maatschappelijke eisen voor de inrichting van het landelijk gebied. De periode 1985-1990 wordt gekenmerkt door de afbouw van de ruilverkave lingsprojecten oude stijl, die onder de Rvkw. zijn begonnen en het in voorbe reiding nemen van landinrichtingsprojecten nieuwe stijl. De door de regering doorgevoerde bezuinigingen hebben dat overgangsproces vertraagd. In de laatste jaren van de periode stond niet het instrument landinrichting ter discussie maar wel de wijze waarop de doelstellingen van de Liw. gestalte krijgen. Zo zijn de landbouworganisaties van mening dat de veeteelt en de akkerbouw met quoteringsregelingen, marktsituaties en milieuvraagstukken worden 107

Lustrumboek Snellius | 1990 | | pagina 130