Wetswijziging De Liw. heeft een bredere doelstelling dan de Rvkw. De maatregelen en voorzieningen ondersteunen, anders dan in de ruilverkavelingswetgeving, ook de natuur, het landschap, de infrastructuur, de openluchtrecreatie en de cultuurhisto rie. Om dit waar te kunnen maken heeft de Liw. meer inrichtingsvormen, te weten: - de ruilverkaveling, die het dichtst bij de oude rvkw. staat en bedoeld is voor gebieden met een in hoofdzaak agrarische functie. Van zowel de projecten in voorbereiding als de projecten in uitvoering behoren de meeste tot de ruilverkavelingsvorm. De ruilverkavelingsvorm kent een eigen variant in de ruilverkaveling met een administratief karakter. Een passende procedure voor gebieden waar de eigendommen of de gepachte grond te verspreid liggen maar de andere inrichtingsfactoren in orde zijn. De investering moet beneden de f.1000 per ha blijven. Van deze variant is in 1988 het project "Sluis Oostburg" als eerste in uitvoering genomen. Het ligt in Zeeland dat veel cultuurgrond met een goede ontsluiting en waterbeheersing maar een slechte verkaveling heeft. Dat is de reden dat daar in 1989 nog twee nieuwe projecten van dit type in voorbereiding zijn genomen. - de herinrichting, ter oplossing van de problemen in gebieden met in belang rijke mate niet-agrarische functies. Onder deze vorm is de onteigening ten behoeve van de niet-agrarische functies het belangrijkste verschil met de ruilverkavelingsvorm. In 1988 kwam de eerste herinrichting, het project "Hitland" in uitvoering. Een groot aantal herinrichtingen is in voorbereiding. - de aanpassingsinrichting, waarmee verstoringen ten gevolge van de uitvoering van grote infrastructurele werken worden omgebogen naar een verbetering van de inrichting van het belendende gebied. Eind 1989 is het voorontwerp van de aanpassingsinrichting Eschmarke gepubliceerd. Deze aanpassingsinrichting is gericht op het terugbrengen van de nadelige gevolgen die de aanleg van de A 35, een rijksweg ten oosten van Enschede, voor het belendende gebied met zich mee brengt. De tracering van nog een rijksweg in dit blok is een onverwachte complicatie. De landinrichtingscommissie heeft echter allerlei initiatieven genomen om de grondverwerving, de inrichting, de herverkaveling en de complexe financiële afhandeling in een werkbare procedure te vangen en die in korte tijd, voor 1994, af te handelen. Een van de middelen die zij daarbij aanwendt, is de officieuze tervisielegging van de inbreng en het houden van een wenszitting in de voorbereidingsperiode. Een interessant experiment dat navolging verdient. en als laatste - de ruilverkaveling bij overeenkomst, waarbij een aantal belanghebbenden zich op vrijwillige basis binden hun eigendommen volgens een plan te verdelen. 110

Lustrumboek Snellius | 1990 | | pagina 133