organisaties. In samenhang daarmee dienen de provincies en de gemeenten de bereidheid te hebben hun streekplannen en hun bestemmingsplannen aan te passen door het areaal met agrarische functies te verminderen ten behoeve van niet-agrarische of semi-agrarische bestemmingen. Vooraf vraagt echter het probleem van de uit de hand gelopen duur van de landinrichtingsprojecten, bijna 10 jaar voorbereiding en ruim 15 jaar uitvoering om een oplossing. Om de procedure van de ruilverkavelingsprojecten oude stijl sneller af te wikkelen is niet zoveel meer geld nodig dan in de voorbereiding is gepland, maar het moet wel in een veel hoger tempo beschikbaar komen dan thans het geval is. Voor de landinrichtingsprojecten nieuwe stijl is het niet anders. Daarom verwacht ik dat uit de aangevraagde nieuwe projecten vooral de herinrichtingen aan bod komen waarbij de belangenbehartiging van de niet- agrarische sectoren voorop staat en de ruilverkavelingen met een administratief karakter, vanwege de korte looptijd en de geringe budgettaire last. Meer geld is echter niet voldoende om de landinrichting weer in het spoor te krijgen. Bij het opvoeren van het tempo dient ook voldoende personeel beschikbaar te zijn dat in goed overleg met de landinrichtingscommissies naar een efficiënte aanpak streeft. De geodeet in de landinrichting De herverkaveling van eigendom en gebruik in landinrichtingsprojecten is niet alleen in Nederland maar ook elders het werk van geodeten. In ons land zijn dat de daartoe aangewezen ingenieurs van het kadaster. Zij staan de landin richtingscommissie, waaraan zij zijn toegevoegd, terzijde bij alles wat te maken heeft met het plan van toedeling. Tijdens de voorbereiding komt dat neer op het verrichten van toedelingson- derzoek. De uitkomsten daarvan worden gebruikt om de rechthebbenden te informeren over de in de verkaveling te verwachten verbeteringen. En ten tweede als input voor het HELP onderzoek dat de landinrichtingsdienst verricht. Deze evaluatie heeft tot doel die maatregelen en voorzieningen te selecteren en in het landinrichtingsprogramma op te nemen waarbij het beste rendement in het verschiet ligt. Gedurende de uitvoering ligt het zwaartepunt op het ontwikkelen van het plan van toedeling naar rato van de inbreng van de onderscheiden rechthebbenden binnen de randvoorwaarden zoals die in het inrichtingsplan zijn geformuleerd. Het ontwerpen speelt zich af in het spanningsveld van de wensen en rechten van de rechthebbenden, de door de landinrichtingscommissie opgestelde richtlijnen voor het plan van toedeling en de wettelijke regels. 119

Lustrumboek Snellius | 1990 | | pagina 142