THEORETISCHE ASPECTEN VAN DE DRIE-DIMENSIONALE KARTOGRAFIE Dr. M J. Kraak Inleiding In de kartografie is een toename in het gebruik van drie-dimensionale kaarten waar te nemen. Dit komt door ontwikkelingen in computertechnologie, computer graphics en de computerkartografie. Een van de specifieke ontwikkelingen in de computerkartografie betreft de interesse in (nieuwe) kartografische produkten, zoals de drie-dimensionale kaart. Nieuw staat hier tussen haakjes omdat drie dimensionale kaarten voorheen ook wel gemaakt werden, maar het gebruik van de computer bij de produktie van deze kaarten biedt een aantal nieuwe opties. De overige ontwikkelingen in de computerkartografie hebben betrekking op de automatisering van het topografische karteringsproces, de produktie en het gebruik van thematisch-kartografische software, de geografische informatie systemen en de ontwikkeling van kartografische kennissystemen. In specifieke toepassingen kan het gebruik van drie-dimensionale kaarten zeer effectief zijn in de verduidelijking van ruimtelijke relaties. Zo kan bijvoorbeeld een digitaal terreinmodel een verhelderend inzicht geven in de vormen van het aardoppervlak. Gebruik makend van de mogelijkheid om in een interactieve omgeving de positie van het terreinmodel ten opzichte van de waarnemer te wijzigen, kan de soms moeilijke interpretatie van hoogtelijnen op een topografische kaart voorkomen worden. Bovendien kan de hoogteïnformatie gecombineerd worden met bijvoorbeeld grondgebruiksinformatie. Op een stedelijke schaalniveau kunnen drie-dimensionale kaarten behulpzaam zijn bij het werk van architecten en planners. Een ander voorbeeld van het gebruik van drie-dimensionale kaarten is de prisma- kaart, het getrapt ruimtelijk model, oorspronkelijk gebruikt voor de classificatie 121

Lustrumboek Snellius | 1990 | | pagina 144