variabelen, met en zonder toepassing van diepteaanwijzingen. Echter, de testresultaten geven geen duidelijk patroon waarop algemene conclusies te baseren zijn. De resultaten voor de individuele grafische variabelen moeten als indicatief beschouwd worden en een uitgebreidere test is momenteel in voorbereiding. Het doel van een deel van de test was om te zien of ruimtelijke modellen beter begrepen werden wanneer ze werkelijk in drie dimensies waargenomen konden worden (als virtuele kaart). Om deze reden was de helft van de testkaarten in stereo uitgevoerd. Om deze stereobeelden op het beeldscherm te kunnen bekijken was een eenvoudige tafelstereoscoop omgebouwd tot 'voorzetstereoscoop'. Uit de testresultaten blijkt dat de responsietijd voor de vragen die betrekking hadden op ruimtelijk modellen die in stereo waren uitgevoerd significant korter was dat bij de mono-kaarten. Echter de kwaliteit van de antwoorden was niet significant beter. Het bekijken van een ruimtelijk model in stereo betekent een sneller, maar niet noodzakelijkerwijs een beter begrip van het gekarteerde verschijnsel. Literatuur 132 Bertin, J., 1983, Semiology of graphics, (Madison: The University of Wisconcin Press). Original french edition 'Semiologie graphique' published in 1967 by Mouton in Paris. Dent, B.D., 1985, Principles of thematic map design, (Reading Mass.: Addison Wesley). Foley, J.D. A. Van Dam, 1984, Fundamentals of interactive computer graphics, (Reading: Addison-Wesley). Gibson, J.J., 1979, The ecological approach to visual perception, (Boston: Houghton Mifflin). Hodges, L.P., D.F. McAllister W.E. Robbins, 1985, True three dimensional display technology and techniques for computer generated images, (San Franscico: SIGGRAPH - coursenotes no.13). Hsu, M.L., 1979, The cartographer's conceptual process and thematic symbolization. American Cartographer, 6,no.2, pp. 117-127. Marr, D., 1982 Vision, (San Franscico: W.H.Freeman). Kraak, MJ., 1988, Computer-assisted cartographical three-dimensional imaging techniques, (Delft: Delft University Press). Newman,W.M. R.F. Sproull, 1981, Principles of interactive computer graphics, (New York: McGrawHill Inc.). Okoshi, T., 1976, Three-dimensional imaging techniques, (New York: Academic Press). Overbeeke, C.J. M.H. Stratmann, 1988, Space through movement, (Delft: Faculty of Industrial Design). Robinson, A.H. B.B. Petchenik, 1976, The nature of maps, (Chicago: University of Chicago Press). Rock, I., 1984, Perception, (New York: W.H. Freeman). Taylor, D.R.F., 1985, The educational chalenges of a new cartography. In: Education and training in contemporary cartography, edited by D.R.F. Taylor, (Chichester: J. Wiley Son), pp.3-25.

Lustrumboek Snellius | 1990 | | pagina 155