of daaraan althans derdenbescherming en bewijskracht te verlenen (quasi- positief stelsel). Zowel in duitstalige als in bepaalde angelsaksische landen sloeg men in de genoemde periode de laatstgenoemde weg in In de meer direct door de Franse codificatie beïnvloede rechtsstelsels werd echter het negatieve systeem gehandhaafd: hoogstens negatieve gevolgen verbonden aan de registratie (geen derdenwerking zonder registratie, zoals in Frankrijk of geen geldige overdracht, zoals ten onzent)8. Wereldwijd In feite doet zich als gevolg van de kolonisatie de onderhavige problematiek wereldwijd voor. Vooral in de voormalige Engelse koloniën vindt men soms een streven naar een positief systeem van grondregistratie, dat voor het eerst in een deel van Australië werd ingevoerd door de Engelse gouverneur Robert Torrens en later naar Engeland zelf en andere koloniën overwaaide9. Het systeem wordt daar overigens registration of titles genoemd, omdat het gepaard gaat met een registratie van de rechten zelf. Zulks meestal op basis van goede-trouwbescher- ming ten behoeve van rechtverkrijgenden en dwingende bewijskracht ten behoeve van de rechthebbenden zelf10. Daarentegen overheerst in de voormalige Franse, Spaanse en ook Nederlandse koloniën het negatieve stelsel, waarbij enkel akten van rechtshandelingen worden geregistreerd (registration of deeds). In het eerste geval is er dus sprake van een privaatrechtelijk geijkte registratie van de rechtstoestand, in het tweede geval enkel van een registratie van het rechtsverkeer11. 135 7 Zie over registratiestelsels in het algemeen S. Rowton Simpson, Land Law and Registration, Cambridge 1978, H.A.L. Dekker, Nationale Grondboekhoudingen, Leiden 1986 en Asser-Beekhuis- Mijnssen-De Haan, Zakenrecht, Algemeen Deel, blz. 288 e.v. ^oor een vergelijking tussen het Duits-Zwitserse positieve stelsel, het Frans-Belgische negatieve stelsel en het Nederlandse negatieve stelsel zie men ook H.J. Rijtma, Het kadaster, diss. Groningen 1966. 9 Zie over het Torrensstelsel in de vorige eeuw I. Boer Hzn., Verkrijging van onroerende zaken, Beginselen van het negatieve, het Torrens- en het Grondboekstelsel, 1890 en recentelijk Marcelo W. Miranda, Le système Torrens et la transmission et constitution de droits réels immobiliers en Australië, Revue Internationale du Notariat, 1982, blz. 77 e.v. 10In de angelsaksische onderscheiding wordt de nadruk gelegd op het verschil in object van de registratie (rechten of akten), terwijl de continentale zich meer richt op het verschil in rechtsgevolg (positief of negatief). Dekker tracht in zijn boek op blz. 56 e.v. beide onder scheidingen uit elkaar te houden. Theoretisch kan dat, in de praktijk lopen ze door elkaar. ^Zie over het belang van landregistratie in welke vorm dan ook J.L.G. Henssen, Landregistratie: een noodzaak voor de ontwikkeling van landen, in mijn afscheidsbundel Rechtsvorming in de sociale rechtsstaat, Deventer 1989, blz. 271 e.v.

Lustrumboek Snellius | 1990 | | pagina 158