"Vrijwel alle kenmerken van een positief stelsel blijken in het nieuwe BW en de ontwerp-Kadasterwet in meerdere of mindere mate aanwezig, zodat de laatste stap op den duur zou kunnen worden gezet". Kenmerken "Als voornaamste kenmerken van een negatief stelsel worden vaak genoemd: 1. het ontbreken van garanties voor de volledigheid, juistheid en geldigheid van de inschrijvingen tegenover rechtverkrijgenden; 2. de lijdelijkheid van de registrerende instanties in verband daarmee; 3. het ontbreken van een complete registratie van de rechten zelf, met de bij behorende rechterlijke waarborgen; 4. het gemis van financiële waarborgen in de vorm van aansprakelijkheid van de Staat voor het hele registratiesysteem. In al deze leemten is in het nieuwe systeem voorzien: nagenoeg complete rechtszekerheid zowel voor de rechtverkrijgenden als voor de rechthebbenden; een tamelijk actief optreden zowel van de bewaarder en de landmeter als van de notaris, uiteraard binnen de grenzen van de wet; een kadaster dat een volledig overzicht biedt van de rechtstoestand, onder toezicht van de rechter als beroepsinstantie; een financieel sluitstuk in de vorm van overheidsaansprake- lijkheid niet alleen voor fouten van ambtenaren, maar ook voor al te grote risico's van burgers. Van hieruit is het nog maar één stap naar een volledig positief stelsel, namelijk die welke de Raad van State reeds nu had willen zetten, te weten ook de kadastrale registratie rechtstreeks in de goede-trouwbescher- ming te doen delen. Op den duur is deze mogelijkheid alleszins reëel te achten, zeker wanneer de thans voorgenomen verbeteringen zich voldoende hebben doorgezet." Minister Korthals Altes Minister van Justitie Korthals Altes had kennelijk alleen mijn veel kortere weergave van dit betoog in Geodesia18 gelezen, toen hij op een vraag van het kamerlid Van den Berg19 bij de mondelinge behandeling van de Kadasterwet antwoordde20: "De heer Van den Berg heeft aandacht gevraagd voor de mening van De Haan dat Boek 3 en de Kadasterwet tot gevolg zouden hebben, dat het Nederlandse stelsel voor registergoederen als semi-positief zou kunnen worden geken- 138 18 Het kadastrale vastgoedsysteem in het kader van het Nieuw Burgerlijk Wetboek en de Kadasterwet, Geodesie NGT 1988, blz. 98 e.v. 19Handelingen Tweede Kamer 1987-1988, UCV 65-7 e.v. (8 juni 1988). 20Idem, UCV 66-9 (9 juni 1988).

Lustrumboek Snellius | 1990 | | pagina 161