Bezwaar en beroep Ofschoon deze laatste procedure op het eerste gezicht toch weer aan burgerlijke rechtspraak doet denken, temeer nu de verzoekschriftprocedure van de art. 429d- 429r van het Wetboek van Burgerlijke Rechtsvordering daarop van toepassing is verklaard, betreft het toch in wezen administratieve rechtspraak door de gewone rechter. Volgens art. 112 lid 2 van de Grondwet 1983 kan de wet de berechting van geschillen die niet uit burgerlijke rechtsbetrekkingen zijn ontstaan, opdragen hetzij aan de rechterlijke macht, hetzij aan gerechten die niet tot de rechterlijke macht behoren. De kadastraal-administratieve rechtspraak behoort, evenals als de onteigenings- en de herverkavelingsrechtspraak, tot de eerstgenoemde categorie 7. Hoewel het hier primair over de registratie van burgerlijke rechten gaat, spelen de onderhavige geschillen zich niet tussen burgers onderling af. Integendeel, het gaat om een geschil tussen een ambtenaar van de Rijksdienst van het Kadaster en de Openbare Registers enerzijds en bepaalde belangheb benden anderzijds. Belanghebbenden die het met zijn beslissing inzake de bijhouding of vernieuwing van kadastrale gegevens omtrent rechten, rechthebbenden, kadastrale aanduiding of grootte van de onroerende zaak niet eens zijn. De ambtenaar neemt op het bezwaarschrift ingevolge art. 60 een beslissing in de zin van afwijzing of toewijzing van het bezwaar. Tegen die beslissing kunnen belanghebbenden in beroep komen bij de arrondissementsrechtbank (art. 61). Volgens art. 62 beschikt de rechtbank omtrent de wijze waarop de bijhouding of de vernieuwing (art. 76 lid 6) zal plaatsvinden na oproeping van de verzoeker, de ambtenaar en de belanghebben den. Ook de Hoge Raad neemt op het cassatieberoep een beschikking. Rechtsgevolgen De vraag is natuurlijk wat precies de rechtsgevolgen zijn van ambtelijke en rechterlijke beschikkingen inzake bijhouding en vernieuwing. In dat opzicht is er tussen die twee een belangrijk verschil. De bijhouding van de kadastrale registratie en kaarten geschiedt permanent op grond van stukken ingeschreven in de openbare registers en verder nog op grond van inlichtingen en waarnemin gen omtrent de woonplaats en het overlijden van personen, de ligging van op te meten rechtsgrenzen, alsmede de feitelijke gesteldheid van onroerende zaken (zie de betreffende paragrafen in hoofdstuk 4). Op zichzelf voegen de bijhou- dingsresultaten niets toe aan de privaatrechtelijke gevolgen van de rechtsfeiten waar zij op betrekking hebben. Hoogstens worden die nader gepreciseerd, zoals op grond van een grensaanwijzing door partijen (art. 57), al dan niet leidende tot 142 27 Over administratieve rechtspraak door de gewone rechter in het algemeen De Haan- Drupsteen-Fernhout, Bestuursrecht in de sociale rechtsstaat, deel 2, blz. 215 e.v. en Ten Berge en Tak, Nederlands Administratief Procesrecht, deel 1, Zwolle 1983, blz. 38 e.v. Zie voor de herverkaveling speciaal Onroerend-Goedrecht, deel c. Landinrichting, blz. 49 e.v. en voor de kadastrale bijhouding en vernieuwing Asser Zakenrecht, nrs. 479 en 484.

Lustrumboek Snellius | 1990 | | pagina 165