inschrijving van een stuk tot verbetering (rectificatie) van de akte ingevolge art. 59. Maar het zijn de voorafgaande inschrijvingen die als regel de private rechtsgevolgen bepalen en niet de bij houdingsresultaten. Wel hebben deze publiekrechtelijke gevolgen in de zin van belastingplichtigheid, stemrecht bij ruilverkavelingen en waterschappen en in het algemeen erkenning van overheidswege als rechthebbende bij alle overheidsmaatregelen inzake onroerend goed28. Bovendien zal de kadastraal-administratieve rechtspraak de feitelijke betekenis van de kadastrale gegevens ook in privaatrechtelijk opzicht versterken, bijvoorbeeld doordat de burgers en ook de rechter meer op de juistheid ervan gaan vertrouwen. Vernieuwing Het meest omstreden was vanouds en ook bij de parlementaire behandeling van de wet echter de vernieuwing van de kadastrale registratie en kaarten, zoals deze ingevolge de artt. 74 e.v. gebieds- of perceelsgewijs kan plaatsvinden. In de eerste plaats, omdat deze vernieuwing ambtshalve door de Rijksdienst wordt ondernomen op grond van een onderzoek naar de juistheid en volledigheid van de kadastrale gegevens. Het is hier dus niet het normale rechtsverkeer tussen de burgers dat via inschrijvingen van rechtshandelingen en andere rechtsfeiten aanleiding geeft tot bijwerking van de kadastrale registratie en kaarten, doch een ambtshalve onderzoek van de rechtstoestand via het inwinnen van inlichtingen, zo nodig met grensaanwijzing ter plaatse, het raadplegen van bescheiden en het doen van de nodige waarnemingen. Blijken de aldus verkregen gegevens niet overeen te stemmen met die uit de bestaande kadastrale registratie en kaarten met daaraan ten grondslag liggende gegevens, vermeld in ingeschreven stukken of verkregen uit eerdere inlichtingen en waarnemingen, dan worden door de ambtenaar voorstellen tot vernieuwing gemaakt. Voorzover tegen deze voorstellen geen bezwaren zijn ingediend danwel daarop onherroepelijk is beslist door de ambtenaar, de rechtbank of de Hoge Raad, wordt door een daartoe aangewezen notaris een akte van vernieuwing opgemaakt. Nadat deze akte is ingeschreven in de openbare registers worden de kadastrale registratie en kaarten op de voet daarvan vernieuwd. Met bekwame spoed, zo voegt art. 78 lid 1 daaraan veelbetekenend toe. Kritiek Behalve op het ambtshalve karakter richtte de kritiek uit notariële en professorale kringen zich vooral op de wijze waarop en de gevolgen waarmee de 143 28 Het feit dat het kadaster in steeds meer administratieve wetten als aanknopingspunt voor de kenbaarheid van rechthebbenden op en de rechtstoestand van het onroerend goed wordt aangemerkt, deed volgens het kamerlid Van den Berg (UCV 65-8) en minister Korthals Altes (UCV 66-9) niet af aan het negatieve stelsel als uitgangspunt.

Lustrumboek Snellius | 1990 | | pagina 166