gemeentelijke vastgoedinformatie te regelen. Aan de andere kant echter aanvaardde zij een amendement-Van de Camp, uiteindelijk leidende tot de artikelen 104 en 105, die toch wel een stevige grondslag leggen voor de opbouw van een gemeentekadaster. Vooral het laatstgenoemde artikel betreffende een permanente aansluiting van gemeenten op de geautomatiseerde kadastrale registratie en de verlening van de bevoegdheid aan deze gemeenten daaruit gegevens aan derden te verschaffen biedt wat dit betreft perspectief. Dat deze gegevensverstrekking niet kan bestaan uit het afgeven van gewaarmerkte afschriften acht ik voor de gemeenten van minder belang38. Waardebepaling De strijd over de vraag welke instantie met de uniforme waardebepaling van onroerend goed ten behoeve van de belastingheffing zal worden belast, is nog niet definitief beslist. Zelf had ik voorgesteld dit door Kadaster en gemeenten tezamen te laten doen en daarbij voor de vaststelling van de fiscale waarden de kadastrale bijhoudingsprocedure wat betreft bezwaar en beroep te volgen. In de Nota naar aanleiding van het Eindverslag werd dienaangaande een afwachtende houding aangenomen39, terwijl minister Nijpels zich bij de mondelinge behande ling nog eens uitdrukkelijk bereid verklaarde zijn diensten via de kadastrale registratie aan te bieden bij de uitvoering van een toekomstige Wet waardebepa ling onroerend goed40. Inmiddels probeert de Rijksbelastingdienst in ieder geval de taxatie zoveel mogelijk naar zich toe te halen. Wie echter ook daarmee uiteindelijk wordt belast, in ieder geval is een centrale registratie van waardegegevens via het Rijkskadaster van groot belang, mede met het oog op de toelevering aan gemeenten en waterschappen. Registratie publiekrechtelijke rechtstoestand Het Instituut voor Bouwrecht is thans, in samenwerking met de vakgroep Toegepaste en Planologische Geodesie uit Delft, bezig aan een vervolgonderzoek op het eerder aan de voorlopige Raad voor Vastgoedinformatie (RAVI) uitge brachte inventarisatierapport over Kenbaarheid van de publiekrechtelijke 146 38 Aanvankelijk sprak Van de Camp (CDA) in zijn amendement nr. 38 inderdaad over "gewaarmerkte" gegevens, doch nadat minister Nijpels hiertegen bezwaar had gemaakt (UVC 66- 4), verving hij dit door een gewijzigd amendement nr. 41 waarin deze kwalificatie kwam te vervallen. Zie over het gemeentekadaster laatstelijk R.B.M. ten Kroode, Het gemeentekadaster en de automatisering van de kadastrale registratie, VNG Den Haag 1989. 39Tweede Kamer 1987-1988, 17496, nr. 31, blz. 4. 40UCV 66-6, eerste kolom. In het kabinetsstandpunt over de Wet WOG van 7 juli 1989, Tweede Kamer 1988-1989, 20800, nr. 63 wordt aan het Kadaster overigens alleen voor de woningsector een registratietaak teogedacht.

Lustrumboek Snellius | 1990 | | pagina 169