rechtstoestand41. Het ziet er naar uit, dat in deze vervolgstudie enerzijds aangegeven zal worden welke publiekrechtelijke beperkingen met betrekking tot onroerend goed voor registratie in aanmerking komen, en anderzijds, hoe daarbij de taakverdeling tussen Rijkskadaster en gemeenten zou moeten of kunnen zijn. Vermoedelijk zal daarbij als richtsnoer gelden, dat de registratie primair zoveel mogelijk aan de bron zal moeten geschieden, dat wil zeggen daar waar de beperkingen bij plan of beschikking worden opgelegd. In de meeste gevallen is dit de gemeente, waarbij men slechts hoeft te denken aan bestemmingsplannen, bouw- en aanlegvergunningen, aanschrijvingen tot verbetering enzovoort. Hoewel de Kadasterwet ruimte laat voor inschrijving van overheidsbeschikkingen en dergelijke in de openbare registers (art. 45), kan in veel gevallen worden volstaan met een verwijzing in de kadastrale registratie naar andere informatiebronnen, zoals een bestemmingsplan of bepaalde gemeentelijke registers. Gebruiksregistratie Voor een kadastrale pachtregistratie heb ik al vanaf mijn intreerede gepleit. Eindelijk is deze zaak nu in de versnelling gekomen, doordat het Ontwerp Waterschapswet voorziet in de mogelijkheid van stemrecht en omslagplicht voor pachters. Hiertoe is een pachtersregistratie noodzakelijk, hetzij door het Rijkskadaster, hetzij door de waterschappen zelf. Volgens de minister ter aangehaalder plaatse staat het Kadaster te trappelen om zijn diensten in dezen aan te bieden. In ieder geval is na inleidend onderzoek door Van der Sluijs en Van de Ruit42 thans een studie gaande aan de hand van een drietal proefprojec ten met als registrerende instanties respectievelijk het Kadaster, de Stichting KAFI en een waterschap. In het verlengde van een pachtersregistratie zou dan een volledige gebruikersregistratie voor het landelijk gebied tot stand kunnen komen. Hierbij ware mede gebruik te maken van de cultuurtechnische inventarisatie van het Instituut voor Cultuurtechniek en Waterhuishouding te Wageningen43. De minister noemde dit een lovenswaardige gedachte die in de toekomst, bij de verdere ontwikkeling in de vastgoedinformatie, zeker nadere beschouwingen zal verdienen. 147 41 De kenbaarheid van de publiekrechtelijke rechtstoestand, Rapport nr. 13 van de voorlopige Raad voor Vastgoedinformatie, Apeldoorn 1988. Zie over de internationale aspecten ir. M.H. Koert, Rechtsvergelijkende studie naar de kenbaarheid van de publiekrechtelijke rechtstoestand van onroerend goed in Engeland, Frankrijk, België en West-Duitsland, Delft/Den Haag 1988. 42 Ir. L. van der Sluijs, Deelonderzoek I, Pachtersregistratie, Verslag in het kader van het Nadoctorale onderzoeksproject bij het Onderzoeksinstituut voor Technische Bestuurskunde, Apeldoorn januari 1989 en Arjan de Ruit, De afstemming tussen het Kadaster en de waterschappen op het terrein van de vastgoedinformatie, scriptie Geodesie Delft 1989. 43 Zie over de relatie tussen eigendoms- en gebruiksgegevens de scriptie van B.P.H.M. de Vos, Eigendomsgegevens voor de cultuurtechnische inventarisatie, Geodesie Delft 1989.

Lustrumboek Snellius | 1990 | | pagina 170