tijdperk werd dit verlangen bevredigd door vrijheidsberoving van de mede mens en hem te dwingen tot slavernij2. Thans zijn het robots die het werk voor ons doen. Karei Capek wist in 1921 al, toen ze alleen nog maar beston den in de fantasie en in enkele literaire en minder literaire werken, welke eigenschappen ze zouden hebben: Ze hebben een verbazingwekkend geheu gen. Als u hen een encyclopedie in twintig delen zou voorlezen, zouden ze alles in de juiste volgorde herhalen. Iets nieuws valt hen nooit in. Ze zouden heel goed college kunnen geven aan universiteiten...'3 Automatiseren is dus een vorm van gemakzucht -een gangbaar eufemisme is efficiëntie- en dat was voor mij ook de drijfveer om een decennium terug de ledenadministratie van "Snellius" te automatiseren. Computer-technologie is echter geen direkte noodzaak voor automatisering. Zo heeft F&RS, gebruik makend van algemene ontwikkelingen in de technologie, steeds gestreefd naar machinale versnelling van het uitwerkingsproces. Dit heeft via de handmatige, analoge en analytische fotogrammetrie geleid tot de vierde generatie: de digitale fotogrammetrie. Hierbij worden met image matching technieken corresponderende punten automatisch in stereoparen opgespoord en wordt automatisch semantische informatie geëxtraheerd. Voor de semantische informatie extractie (patroonherkenning) dienen beelddelen met modellen gematched te worden. Deze modellen kunnen in parametrische vorm of in de vorm van grafen gerepresenteerd worden. Alvorens nader op matching in te gaan zal eerst een vergelijking plaatsvinden tussen de analytische en digitale fotogrammetrie en zal het informatie extrac tie proces uit digitale beelden schetsmatig behandeld worden. Van analytische naar digitale fotogrammetrie 'De fotogrammetrie is toch niet veel anders dan een bijzondere landmeet kundige techniek, een speciale methode van meten, waarbij men de werkelijke terreinsituatie heeft vervangen door de fotografische afbeelding ervan,' zo merkte Prof.dr.ir. W.Schermerhorn, peetvader van de Nederlandse fotogram- 164 2 De wereldwijde afschaffing van de slavernij in de tweede helft van de negentiende eeuw heeft vermoedelijk maar betrekkelijk weinig te maken met een plotselinge, wereldomspannende humanitaire bevlogenheid, maar veeleer met het voortschrijden van de techniek. Het was niet langer meer lonend om menselijke produktiemiddelen in eigendom te houden. Niet voor niets verzetten de Zuidelijke Staten van de VS, waarvan de katoeneconomie door negerhanden gedragen werd, zich, bereid tot alle bloedvergieten, tegen het streven van het geïndustrialiseerde Noorden de slavernij af te schaffen. 3 Ik heb deze woorden van Capek al eens eerder genoteerd en wel in NGT Geodesia 31e jrg. no. 10, okt. 1989, p. 470. Op het gevaar af verweten te worden dat mij nooit iets nieuws invalt noteer ik ze opnieuw.

Lustrumboek Snellius | 1990 | | pagina 187