metrie, oprichter van het ITC en ooit minister-president, niet zonder ironie op in een bijdrage aan het allereerste lustrumboek van "Snellius", om vervolgens aan de hand van een reeks sprekende voorbeelden de grote verdienste en het potentieel van de fotogrammetrie aan te tonen. De fotogrammetrie, zoals Schermerhorn die voor ogen stond, is goeddeels uitgekristalliseerd. Daaruit zou de argeloze toeschouwer onterecht de conclusie kunnen trekken dat de fotogrammetrie af is. De fotogrammetrie is allerminst af. Een drietal ontwik kelingen zijn hiervoor verantwoordelijk: (1) nieuwe, digitale sensoren, (2) nieuwe, met name satellietplatforms en (3) het ter beschikking komen van zeer krachtige computers tegen betaalbare prijzen, waardoor Image Under standing technieken ingezet kunnen worden. Image Understanding houdt zich bezig met het langs geautomatiseerde weg detecteren van objecten en hun onderlinge relaties uit digitale beelden. Een digitaal beeld bestaat uit een regelmatig puntenveld van getallen: g(x,y). Aan elk pixel (x,y) is een grijswaarde (g) toegekend, gewoonlijk in het interval 0-255. De mogelijke toepassingsgebieden zijn bijna onbeperkt. Wat betreft de voorbeelden is het mij erg gemakkelijk gemaakt door ir. G.Vosselman die er zijn bijdrage aan wijdt. Een blik in de Proceedings of the 6th Scandinavian Conference on Image Analysis, 1988 toont eveneens het brede veld van onderzoek. De conferentie thema's waren onder andere: stereo vision, tekstherkenning, remote sensing, neurale netwerken, parallelle processoren, intelligente robots, biomedische toepassingen, digitale topologie, knowledge- based vision, tijdreeks beelden en textuur. Doordat de intensiteit getalsmatig wordt vastgelegd, ontstaan voor F&RS in vergelijking met de analytische fotogrammetrie twee nieuwe en verreikende mogelijkheden: (1) real-time verwerking en (2) automatische extractie van semantische informatie met behulp van de computer. (Zie voor een uit gebreide vergelijking tussen analytische en digitale fotogrammetrie tabel 1.) Real-time verwerking is vooral van belang in de industrie (bijvoorbeeld produktcontrole, herkenning en localisering van produkten) en bij navigatie van voertuigen. Robot-vision en real-time fotogrammetrie zijn dan ook synoniemen. De geodeet is een coördinatenproducent4. Voor hem is waar iets staat (de geometrische informatie) van vele malen groter belang dan wat er staat (de semantische of thematische informatie). Veel kopzorgen bracht de semantische informatie in het verleden ook niet met zich mee, want de land- 165 4 Het is halverwege de jaren tachtig bon ton geworden om allerlei zaken bedrijfsmatig te benaderen wat soms leidt tot medelijwekkende onzin. Zo menen sommigen dat TU's ingenieurs produceren. Niets is echter minder waar. Wanner TU's al iets produceren, dan is het onderwijs. En de studenten zijn de consumenten.

Lustrumboek Snellius | 1990 | | pagina 188