meter te velde en de operateur achter het fotogrammetrisch uitwerkings instrument zijn uitstekend in staat om dat karwei te klaren. De geodeet kon zich veilig bezighouden met alle aspecten van de puntsbepaling. Met de introductie van digitale beelden ontkomt men niet aan automatische extractie van semantische informatie. Gelukkig heeft de remote sensing hiermee al veel ervaring. Bekijken we de digitale fotogrammetrie vanuit puntsbepalings oogpunt dan kunnen onder andere vragen gesteld worden aangaande: (1) de inwendige en uitwendige calibratie van de geometrie van digitale sensoren, (2) methoden voor de reductie van de effecten van ruis op de te bereiken nauwkeurigheid, (3) het nauwkeurigheidsverlies door het digitaliseringsproces, (4) de optimale verhouding tussen bemonsterings-en kwantiseringsinterval, (5) de nauw keurigheid waarmee elementen met filtertechnieken gelocaliseerd worden, (6) toetsingsstrategien om fouten op te sporen en (7) image matching. Paragraaf 4 gaat op dit laatste dieper in. Het informatie extractie proces uit digitale beelden Het proces om informatie te extraheren uit digitale beelden kan grofweg opgesplitst worden in vier fasen (zie figuur 1): (1) beeldvorming, (2) voor bewerking, (3) analyse en (4) presentatie. 167 EM-golven Object Stralings bron Object V— Atmosfeer systeem Lijnsystemen Vlaksystemen - passief - actief Voorbewerking Restauratie - geometrisch Verbetering - Fotogrammetri- produkten - Fotoprodukten Analyse Analoge Analyse - interpretatie Digitale Analyse - beeldsegmentii - patroon herkenning Figuur 1: Schematische representatie van de vier fasen van informatie inwinning uit beeld materiaal.

Lustrumboek Snellius | 1990 | | pagina 190