Na de analyse dient de ingewonnen informatie opgeslagen en gerepresenteerd te worden. In de geodesie wordt de kaart daartoe steeds meer vervangen door het Geografische Informatie Systeem (GIS). Een begrip dat meer omvat dan patroonherkenning is Image Understanding (zie paragraaf 2). Daarbij moet het systeem informatie kunnen verstrekken als: de scene bevat 12 weilanden, 7 weilanden zijn volledig omsloten door sloten, 3 weilanden zijn omgrensd door wegen en sloten en 2 volledig door wegen. Van realisering hiervan zijn we overigens nog een heel eind verwijderd. Dit komt omdat zien niet ophoudt bij de vorming van een beeld op de retina. De hersenen vullen het ontbrekende aan en verwijderen het overbodige op grond van de kennis van de betreffende objectruimte en een algemeen wereldmodel. De kennis werkt als een filter. Voordat de computer image understanding probleemloos kan uitvoeren, zal deze kennis eerst in de computer ondergebracht moeten worden. Dit roept het probleem op van kennisrepresentatie, objectdefinitie en redeneren met deze kennis; onderwer pen die nauw verwant zijn met die uit de rastergestructureerde GIS-sen, maar die nauwelijks banden vertonen met de wiskunde waar de geodeet zo ver trouwd mee is: de mathematische statistiek en de matrixrekening. 171 O Figuur 3: Grensdetectie in een gescande grootschalige luchtfoto (figuur 3a). Met behulp van een hoogdoorlaat filter zijn rand elementen in het beeld gedetecteerd. Vervolgens zijn de ran delementen verenigd tot grenzen met een minimum kostenpad procedure (figuur 3b).

Lustrumboek Snellius | 1990 | | pagina 194