Daar wegen, bomen en lucht veel egale vlakken vertonen, kost dit veel overbodig rekenwerk en navenant tijd. Daaruit ontstond het idee om vooraf de beelddelen met veel contrast op te sporen en pas dan kruiscorrelatie toe te passen. Daartoe werd een speciaal filter ontwikkeld dat de grijswaarde variaties in vier richtingen bepaalt. Is de variatie in alle vier richtingen hoog dan bevat het beeldsegment een karakteristiek punt8. Deze methode is door diverse onderzoekers verfijnd en gecombineerd met de door Marr en mede werkers ontwikkelde theorie. Dit leidde tot feature-based matching. Hierbij worden in beide beelden karakteristieke beeldelementen gedetecteerd, waaraan kenmerken worden toegekend zoals gemiddelde en variantie van de grijswaarden in de onmiddellijke omgeving. Op grond van deze kenmerken, de onderlinge ligging en een benaderd model van de objectruimte worden corresponderende elementen opgespoord. Zowel de area-based als feature-based matching methoden zijn in tal van variaties toegepast in commercieel verkrijgbare met CCD-camera's uitgeruste fotogrammetrische instrumenten ten behoeve van de vervaardiging van digitale hoogtemodellen, zowel van industriële als terrein objecten, en ten behoeve van de aerotriangulatie9. De ene matching techniek is -gegeven doel, beeldtype en objectruimte- beter geschikt dan de andere. Om tot een universeel inzetbaar systeem te komen dient een groot scala aan algorithmen in het systeem ondergebracht te worden. Op grond van de randvoorwaarden moet het systeem zelf tot een optimale oplossingsstrategie zien te komen. De gebruiker moet daar feitelijk niets van merken. Dit leidt tot een expertsysteem. Matching ten behoeve van de patroonherkenning Problemen bij de Patroonherkenning van F&RS Beelden Daar beelden van natuurlijke scenes vele malen complexer zijn dan beelden van geconditioneerde objectruimten, is het opstellen van een objectmodel een uiterst hachelijke aangelegenheid. Enkele struikblokken zijn: - verschillende objecten onderscheiden zich vaak niet door verschillen in spectrale signatuur, met name door de mens gemaakte objecten lijden aan 174 g Deze methode is door het NLR in samenwerking met de auteur toegepast om CAESAR- beelden te matchen. 9 Op indirekte wijze heeft Prof.dr.ir. Baarda bijgedragen aan het welslagen van het image matching. De huidige president van de ISPRS, Prof.dr. K.Torlegard, noteert in zijn artikel Transference of methods from Analytical to digital photogrammetry (Photogrammetria, 1988, vol. 42, p. 197-208): 'It took ten years before Baarda's statistical testing was introduced into analytical photogrammetry and another ten years before it was applied in digital matching of stereo images.'

Lustrumboek Snellius | 1990 | | pagina 197