Verwerven van grond Het spreekt vanzelf dat het voeren van een effectief beleid voor het verwerven van grond een helder en compleet inzicht vereist omtrent de geschiktheid van bepaalde grond voor bewoning. Dit impliceert dat er inzicht moet zijn in de mogelijkheden om ter plaatse de noodzakelijke infrastructuur te realiseren, dus inzicht in mogelijkheden van aansluiting op bestaande basisinfrastructuur, en om toegang tot werklokaties voor de minder bedeelden te creëren (bijvoorbeeld goed openbaar vervoer). Ook omtrent de mogelijkheden om scholen, gezondheidszorg en dergelijke toegankelijk te maken, moet inzicht bestaan. Als de overheid bepaald heeft welke gronden zij verwerven wil, bijvoorbeeld door koop of onteigening, is het van vitaal belang om te weten met welke rechthebbenden zij te maken krijgt om lange procedures van rechtenonderzoek en mogelijke geschillen te voorkomen. Het spreekt daarnaast vanzelf dat voor het effectief verwerven van grond snelle overdrachtsprocedures nodig zijn. Deze procedures zullen uiteraard ook voor de nodige (rechts)zekerheid voor de rechthebbenden moeten zorgen. Voor een ontwikkelingsland zou de financiering van het verwerven van grond wel eens zo'n groot probleem kunnen zijn, dat de overheid er zelfs van afziet een huisvestingsbeleid te voeren. Het heffen van een onroerendgoedbelasting kan in deze landen op tweeërlei wijzen uitkomst bieden. Ten eerste kunnen namelijk zo de nodige fondsen bijeengebracht worden om de verworven grond te betalen. Ten tweede kan onroerendgoedbelasting de prijs van de grond drukken, doordat het vasthouden van inproductieve grond voor speculatieve doeleinden ontmoedigd wordt. Op deze manier wordt grond op de markt gebracht die voorheen niet beschikbaar was. Als meer grond op de markt komt zal daardoor de prijs dalen. Dit effect, het verlagen van de grondprijzen door meer grond naar de markt te dringen, kan ook bereikt worden door een plafond vast te stellen voor de hoeveelheid grond die een persoon, familie of corporatie in bezit mag hebben. Overigens kan een onroerendgoedbelasting nog een derde effect hebben, namelijk het leveren van een prikkel om niet ontwikkelde grond alsnog te ontwikkelen, bijvoorbeeld door het zwaar belasten van niet ontwikkelde grond en het verlagen van de belastingdruk naarmate de grond ontwikkeld wordt. Het beschikbaar stellen van de grond Een beleid om voor geschikte grond voor het huisvesten van de minder bedeelden te zorgen, kan natuurlijk uit heel wat meer elementen bestaan dan het beschikbaar stellen van vooraf verworven grond. Wie een dergelijk beleid moet ontwikkelen, heeft hiervoor meerdere opties, welke tegelijkertijd toegepast kunnen worden. De belangrijkste hiervan worden thans besproken. 196

Lustrumboek Snellius | 1990 | | pagina 219