Overheidsgrond beschikbaar stellen In veel gevallen zullen overheidsorganen al over grote hoeveelheden grond beschikken. Een goede inventarisatie van de grond kan aangeven welke geschikte grond al in het bezit is van de overheid. Eerst verwerven en dan beschikbaar stellen van grond In dit geval is een goede planning vooraf noodzakelijk om te voorkomen dat de verworven grond te lang in overheidshanden blijft. Daardoor zou onnodige vertraging ontstaan in het huisvesten van de minder bedeelden. Bovendien zou overheidskapitaal vastgehouden worden dat elders nodig is. In de meeste landen heeft de overheid de wettelijke bevoegdheid tot onteigening. Aangezien onteigening echter in de regel sterke tegenwerking ondervindt van gevestigde belangen en daardoor zelden snel resultaat heeft, moet de overheid alleen onteigening overwegen als alle andere pogingen om de grond te verwerven mislukt zijn. Legalisering van de bestaande situatie Hiervan kunnen verschillende vormen voorkomen. Bijvoorbeeld legalisering van illegale krotten, gebouwd op overheidsgrond, of krotten gebouwd op grond die is "verkregen" door illegale splitsing van percelen, waarbij de rechtszekerheid verloren is gegaan. Als het legaliseren van een bestaande situatie overwogen wordt, moet de overheid zich er wel van bewust zijn dat de volgende te vermijden negatieve bijwerkingen kunnen optreden. - Wanneer de minder bedeelden eenmaal relatief goedkoop rechtszekerheid hebben verkregen en hun woningen een zekere kwaliteit beginnen te krijgen, kan het zijn dat economisch sterkere groepen geïnteresseerd worden, en door allerlei economische processen de minder bedeelden uit hun woningen dringen. In dat geval zal elders een nieuwe krottenwijk ontstaan. - Vaak houden de oorspronkelijke illegale krottenbewoners verschillende stuk ken grond, die zij weer aan anderen verhuren. Legalisering van de bestaande situatie kan dan een ongewenst systeem van huur en verhuur bestendigen. - Krottenbewoners bouwen vaak op gevaarlijke plaatsen zoals in moerassen, in onstabiele hellingen of op economisch ongeschikte plaatsen. Voor legalise ring overwogen wordt dient de geschiktheid van de lokatie zorgvuldig onder zocht te worden. Het bevorderen van bestaande informele processen Zowel het overheidsbeleid als de officiële markt voor grond hebben bijna overal gefaald in het voorzien in de behoefte aan betaalbare grond voor de minder bedeelden om in hun woonbehoefte te voorzien. Daardoor hebben zich informele processen ontwikkeld. Vaak betekent informeel overigens illegaal. Voor de minder bedeelden hebben deze informele processen beduidend efficiënter 197

Lustrumboek Snellius | 1990 | | pagina 220