gewerkt dan het overheidsbeleid. Tegenwoordig komen zij minder voor door een sterke commercialisering van de grondmarkt. De overheid zou het beschikbaar komen van grond voor de huisvesting van de minder bedeelden kunnen ondersteunen door zulke informele processen te legaliseren en daarbij te zorgen voor snelle en goedkope overdrachtsprocedures. Ruilverkaveling Door ruilverkaveling van een gebied met versnipperd grondbezit kan eveneens grond beschikbaar komen voor het huisvesten van de minder bedeelden. Landregistratie Het voorafgaande impliceert dat een effectief beleid voor het beschikbaar maken van grond voor het huisvesten van de minder bedeelden mede afhangt van een efficiënt systeem van registratie van de grond. Naast het creëren van de eerder besproken mogelijkheden voor een beleid voor het huisvesten van de minder bedeelden biedt een systeem van land registratie nog bijkomende voordelen, zoals: - een basis voor een controlemechanisme om te voorkomen dat de bevoorrechten en de hogere inkomensgroepen profiteren van faciliteiten die bedoeld zijn voor de minder bedeelden, waardoor de positie van de minder bedeelden nog meer verslechtert (subsidies of goedkope kredieten voor aannemers en projectontwikkelaars kunnen bijvoorbeeld gemakkelijk leiden tot een explosieve toename van grondprijzen); - het aantrekken van particuliere besparingen en bankkapitaal naar de huis vesting voor de minder bedeelden door het verschaffen van rechtszekerheid (de mogelijkheid van hypotheken voor de verbetering van woningen); - vermindering van het aantal gedingen, waardoor ook overheidsgelden bespaard worden; - het besparen van overheidsgelden, doordat het meerdere keren uitvoeren van dezelfde werkzaamheden voorkomen wordt. De basisgegevens voor diverse overheidsactiviteiten kunnen namelijk in één systeem verzameld en opgeslagen worden. Dit voorkomt dat verschillende organen steeds weer opnieuw dezelfde gegevens gaan verzamelen. Startproblemen Een effectief beleid op het gebied van grond en huisvesting is vrijwel zeker onmogelijk zonder een effectief en adequaat systeem van land registratie. Toch wordt de gedachte om een dergelijk systeem in te voeren, of het bestaande maar niet functionerende systeem te verbeteren, soms niet erg enthousiast verwelkomd in ontwikkelingslanden. Daarvoor zijn de volgende oorzaken aan te wijzen. 198

Lustrumboek Snellius | 1990 | | pagina 221