- De autoriteiten kunnen afgeschrikt worden door de betrekkelijk hoge kosten van een dergelijk systeem, waarbij komt dat een land registratie systeem niet onmiddellijk zichtbare en kwantificeerbare resultaten oplevert. - Vaak worden ook bezwaren gemaakt van de kant van de bevolking. Bepaalde etnische groeperingen of stammen kunnen vrezen dat land registratie leidt tot afschaffing van hun gewoonterecht. Hoewel het juist is dat invoering van een dergelijk systeem nieuwe wetgeving vereist zal die wetgeving niet noodzakelijk het bestaande gewoonterecht, of de subjectieve rechten die daaruit voortvloeien, veranderen. - In een aantal gevallen proberen machtige personen of families invoering van een systeem van land registratie te voorkomen. Zij geven er, om duidelijke redenen, de voorkeur aan dat de rechthebbenden op de grond anoniem blijven. Wet- en regelgeving Een effectief land registratie systeem vereist heldere wet- en regelgeving, die bindend is voor alle betrokken partijen, ook voor de overheid en al haar functionarissen die voor het systeem verantwoordelijk zijn. Bestaande wet- en regelgeving voldoen zelden aan dit vereiste. Daarom dient, nadat eerst is vastgesteld welke regels al gelden op dit gebied, een geschikt stelsel van wet- en regelgeving aangenomen te worden. Dit stelsel dient tenminste aan te geven: - dat er een systeem van land registratie is; - wat dit systeem inhoudt; - bij wie de zorg en de verantwoordelijkheid voor het systeem berust; - wanneer, waar en hoe het systeem is of zal worden opgebouwd, alsmede welke voorzieningen er zijn voor beroepsprocedures; - wat de juridische waarde is van specifieke gegevens die in het systeem opgeslagen zijn; - hoe en wanneer het systeem bijgehouden dient te worden. Bijhouding Ieder systeem van land registratie zal spoedig zijn waarde verliezen als het niet bijgehouden wordt. Daarom moet de bijhouding van het systeem verzekerd worden door regelgeving die geldt voor het overheidsorgaan dat verantwoordelijk is voor het systeem, alsmede door de burger bindende wettelijke voorschriften, die ervoor zorgen dat relevante veranderingen in de gegevens die het systeem bevat ter kennis komen van de desbetreffende autoriteiten. Hoogontwikkelde geautomatiseerde systemen zullen aanvankelijk niet ingevoerd kunnen worden in ontwikkelingslanden in verband met kosten, werkgelegenheidsbeleid, opleidingseisen, de noodzakelijke structuur van het systeem en dergelijke. De dag zal echter komen dat de toenemende vraag naar informatie, het stijgende opleidingspeil in het land en de toegenomen overheidsmiddelen een evenwicht zullen bereiken met de afnemende kosten en 199

Lustrumboek Snellius | 1990 | | pagina 222