toenemende gebruikersvriendelijkheid van hoogontwikkelde geautomatiseerde systemen. Het is belangrijk dat het, aanvankelijk waarschijnlijk handmatig bij te houden, systeem zo ontworpen wordt dat toekomstige automatisering soepel kan verlopen. Organisatie In ontwikkelingslanden hangt het succes van opbouw en bijhouding van een land registratie systeem af van adequate informatie, van voldoende personen met een adequaat opleidingsniveau en van de organisatie. Het kan zijn dat er al een instituut of organisatie bestaat, dat belast is met enkele taken welke in verband gebracht worden met land registratie. Het kan ook zijn dat meerdere organisaties bestaan welke verantwoordelijk zijn voor het uitvoeren van specifieke taken of registraties. Mogelijk bestaat er dan ook nog, openlijk of bedekt, rivaliteit. Naast verspillend is een dergelijke versnippering van activiteiten in het algemeen ook contra-productief. Als het toch nodig is om verschillende organen te handhaven, dan dienen helder gedefinieerde coördinatiekanalen ingevoerd en gehandhaafd te worden. Er dient bij voorkeur één orgaan bevoegd te zijn voor de algehele coördinatie. In ontwikkelingslanden bestaat veelal een gebrek aan ervaring in het hanteren van een systeem van land registratie. Er moeten derhalve stimulerende activiteiten geïnitieerd worden voor communicatie met diverse (overheids)instellingen en het vormen en opleiden van mensen. Het verdient aanbeveling om een klein aantal deskundigen (enkele jongere functionarissen) aan te stellen die een "motorfunctie" dienen te hebben om te stimuleren, te communiceren en op te leiden. Opleiding en informatie Opleiden, vormen en informeren zijn zeer belangrijk om de land registratie te laten slagen. Een geschikt programma zou er als volgt uit kunnen zien: 1. De desbetreffende beleidsmakers worden kort en intensief geïnformeerd over fundamentele aspecten, zoals de voordelen van land registratie, juridische, financiële, sociale en organisatorische aspecten alsmede over de tijd waarop invoering voor een land registratie opportuun is. 2. Leidinggevende, administratieve en technische functionarissen wordt inzicht gegeven in de materie door in het buitenland operationele systemen te bestuderen teneinde vertrouwd te raken met procedures en technieken welke, toegesneden op de omstandigheden in hun eigen gebied, toegepast kunnen worden. 3. Het middenkader krijgt een relevante opleiding, periodiek gevolgd door seminars om op de hoogte te blijven van moderne ontwikkelingen op hun specifieke vakgebied. 4. Het grote publiek wordt, via de massa-media en door openbare informatie- 200

Lustrumboek Snellius | 1990 | | pagina 223