bijeenkomsten, geïnformeerd over het doel van land registratie. Deze informatie biedt ook de kans om bijvoorbeeld het verband uit te leggen tussen land registratie en rechten op grond van gewoonterecht. Door gebrek aan communicatie wordt de enorme hoeveelheid bestaande ervaring met land registratie niet adequaat gebruikt. Het zou derhalve aan te bevelen zijn als de internationale gemeenschap bijvoor beeld - systematische en kritisch studies van de bestaande kennis zou kunnen bevorderen om mogelijk specifieke vragen te beantwoorden en - adequate verspreiding van kennis zou kunnen bevorderen door speciale pu blicaties, seminars of op andere manieren. Opbouw Een land registratie systeem moet toegesneden zijn op de specifieke behoeften van en omstandigheden in een land. Voor een ontwikkelingsland zou het systeem zo eenvoudig mogelijk moeten zijn. Voor een eenvoudig land registratie systeem dienen zich de volgende punten aan: aBeslis welk overheidsorgaan verantwoordelijk is. Aangezien land registratie van algemeen belang is, zou dit een centraal overheidsorgaan moeten zijn. b. Benoem een kleine groep deskundigen (bijvoorbeeld jongere functionarissen), die greep kunnen houden op het hele systeem. Deze deskundigen hebben een "motorfunctie": het stimuleren van activiteiten, communiceren met andere betrokken organen en personen, en het organiseren van on-the-job-training. c. Breng de andere overheidsorganen in kaart die belang hebben bij land regi stratie en verzeker samenwerking, waarbij competitie en dubbel uitvoeren van werkzaamheden moet worden vermeden. d. Stel vanaf het begin vast voor welk(e) doel(en) het systeem zal dienen. De vereiste omvang en nauwkeurigheid van meetgegevens is een evenwicht tus sen geld en tijd enerzijds en de eisen van de doelstelling(en) van het systeem anderzijds. e. Stel vast welke van de nodige gegevens al beschikbaar zijn bij enig ander overheidsorgaan. Indien zulke gegevens gevonden worden: verzamel en voeg samen. f. Houd het publiek op de hoogte omtrent het doel van land registratie, teneinde de medewerking van de mensen te krijgen. Dit is een vereiste voor een geslaagde operatie. Plaatselijke commissies van burgers zullen hierbij zeer succesvol blijken. g. Zet deugdelijke wet- en regelgeving op. Het belang van een land registratie vereist een degelijke juridische grondslag. Zorg er voor dat dit past in de bestaande wet- en regelgeving. Nieuwe wet- en regelgeving dient eenvoudig te zijn, in het bijzonder ten aanzien van procedures. Dit zal uniformiteit en bijhouding gemakkelijker maken. Mogelijke veranderingen in de rechtstoestand 201

Lustrumboek Snellius | 1990 | | pagina 224