van een perceel zouden helder gedefinieerd en gereguleerd moeten worden. Beroepsprocedures zouden kort en eenvoudig moeten zijn, bijvoorbeeld door toepassing van lekenrechtspraak. h. Ontwerp eenvoudige methodes voor het verzamelen van gegevens, waarbij de mensen betrokken worden. Aangezien hun medewerking essentieel is voor een geslaagde opbouw en bijhouding van een land registratie systeem zou de toegang tot het systeem gemakkelijk moeten zijn, zonder bureaucratie. i. Maak het raadplegen van het systeem voor eenieder mogelijk, of tenminste voor eenieder die daar een gerechtvaardigd belang bij heeft. j. Als basiselementen zouden de registers gegevens moeten bevatten met be trekking tot rechthebbende, perceelsaanduiding, hypotheek, oppervlakte, ligging, opstallen, geschatte waarde, fiscale gegevens en beperkingen op rechten. De corresponderende kaarten zouden op zijn minst de perceels- grenzen, de perceelsaanduiding, enige harde topografie en mogelijk andere belangrijke topografische elementen moeten afbeelden. k. De gegevens in het register zouden zodanig gerangschikt moeten worden dat zij gemakkelijk gebruikt kunnen worden voor de controle op het gebruik van de grond, verdeling van de grond, statistieken, identificatie van particuliere en staatsgronden, het classificeren van grond beschikbaar voor huisvesting, alsmede voor planning en belastingdoeleinden. 1. De kaarten zouden zodanig ontworpen moeten worden, dat zij ook gebruikt kunnen worden om kabels, pijpleidingen en andere infrastructurele objecten weer te geven. m.Technieken van kaarteren en registreren dienen zo eenvoudig gehouden te worden als het doel van de land registratie toelaat. n. Een betrouwbaar geodetisch net van vaste punten is essentieel om in de toekomst hogere eisen te kunnen stellen aan en toevoegingen aan te brengen in het systeem van kaarteren. o. Waar enigszins mogelijk, zouden luchtfoto's gebruikt moeten worden voor kaartering. Soms zijn grootschalige luchtfoto's al beschikbaar. Fotokaarten of lijnenkaarten kunnen van vergrote en/of ontschrankte luchtfoto's gemaakt worden. p. Gegevens met betrekking tot de rechtstoestand zouden al beschikbaar kunnen zijn. Zo niet dan dient de rechtstoestand vastgesteld te worden, waarbij alle belanghebbende partijen de gelegenheid moeten krijgen hun belangen te beschermen. q. Beleidsmakers, functionarissen, administratief personeel op hoog en laag niveau alsmede de bevolking moeten op de hoogte gebracht en gehouden wor den om een geslaagde operatie te verzekeren. r. Het dient in gedachten gehouden te worden dat, hoewel de kosten van een land registratie systeem hoog kunnen zijn, deze kosten op lange termijn meer dan gecompenseerd worden, aangezien land registratie een vereiste is voor een 202

Lustrumboek Snellius | 1990 | | pagina 225