geschaalde eenheidsmatrix mag zijn, moet echter nog blijken. Bij enkele toepassingen in de navigatie kan ook dankbaar gebruik gemaakt worden van genoemde dempingseigenschap. Hierop is het principe van de zogenaamde "differentiële GPS" gebaseerd. Veronderstel dat twee GPS- ontvangers, 1 en 2, simultaan de looptijden naar een en dezelfde satelliet j meten. Veronderstel verder, dat de positie van ontvanger 1 bekend is en dat de door deze ontvanger waargenomen afstand Qy. via een telemetrieverbin- ding snel aan de rekenmachine van een zich verplaatsende, en niet al te ver verwijderde, ontvanger 2 bekend gemaakt kan worden. Dan beschikt men dus ter plekke van ontvanger 2 over zowel üy als 02j, en kan de vergelijking voor het afstandsverschil opgesteld worden, zodat de relatieve positie r12, die voor atmosferische effecten en baanverstoringen (inclusief de effecten van "Selective Availability") praktisch gevrijwaard is, snel berekend kan worden. Zie de lustrumbij drage van irP. Sluiter voor een verdere uiteenzetting van het concept van "Differentiële GPS". Ter afsluiting van deze lustrumbijdrage wil ik de lezer nog kort op een belangrijk aspect van de huidige verwerkingsmethodiek van GPS wijzen; de vereffening van de bij de "double difference" behorende meerduidigheid N12jk. We weten dat de meerduidigheid N12jk in vergelijking (9), in tegenstelling tot de geometrische onbekenden, alleen integer waarden kan aannemen. Het liefst zouden we deze informatie in de vereffening mee willen nemen. Immers, de stelling is dat hoe meer informatie in de vereffening wordt meegenomen, des te preciezer de onbekende parameters geschat kunnen worden. Helaas is het zo, dat de traditionele vereffeningstheorie alleen reqelwaardige grootheden aankan. Om dit probleem op te lossen lijken mij twee wegen open te staan: 1. Men probeert een nieuwe vereffeningstheorie te ontwikkelen welke wèl in staat is integer grootheden te vereffenen en tevens, analoog aan de traditio nele vereffeningstheorie, de mogelijkheid kent van een praktische kwaliteits beschrijving. Aan een dergelijke theorie moet overigens een ruimere betekenis worden toegekend, daar zij niet alleen van belang is voor GPS. 2. Men beschouwt N12jk als een reqelwaardige grootheid en neemt daarmee genoegen met het feit dat het resultaat wat minder precies zal zijn. Deze benadering is natuurlijk geen echte oplossing van het probleem, maar wel een praktische, die misschien voor de meeste toepassingen goed genoeg blijkt te zijn. In de huidige praktijk van de GPS-gegevensverwerking wordt echter geen van 230

Lustrumboek Snellius | 1990 | | pagina 253