Meetkundige Dienst en de offshore bedrijven zijn sindsdien intensief bezig met onderzoek en toepassing van GPS techniek, te land, ter zee en in de lucht. Door de snelle ontwikkeling werd de eerste generatie GPS-ontvangers van de Rijkscommissie in 1989 doorverkocht. Bij de Faculteit der Geodesie maakt GPS voornamelijk deel uit van het Voorwaardelijke Financieringsonderzoek (VF) dat bekend is onder de naam "Geodetische Puntsbepalingssystemen". Een aantal medewerkers en AIO-ers is daarbij belast met de ontwikkeling van rekenmodellen en software onder de verantwoordelijkheid van prof. Teunissen. Ook worden veel studenten betrok ken bij het onderzoek in de vorm van case study, stage, studentassistentschap en bij afstuderen. Tussen de afstudeeronderwerpen van de laatste jaren zal men zeker een tiental goede scripties aantreffen die over GPS gaan. In deze bijdrage zal ik het over de toepassing van GPS in de praktijk hebben, over de planning van GPS-projecten in het algemeen en over een project in Griekenland in het bijzonder. Enkele opmerkingen... Het kan vastgesteld worden dat de komst van de satellietgeodesie de hele geodesie op zijn kop heeft gezet. In de afgelopen periode (1985-1989) werd de geodetische wereld vooral door GPS in beroering gebracht, waarvan vele kongressen, symposia, kursussen, experimenten en projecten getuigen. Het werkelijke gebruik van GPS zal in de negentiger jaren plaats vinden als het experimentele stadium achter de rug is. Bij een volledig operationeel systeem zullen we dan kunnen profiteren van de vele mogelijkheden die geboden worden voor de geodetische puntsbepaling en voor de navigatie te land, ter zee en in de lucht. Baarda heeft eens gezegd: meten is getal plus registratie. Het getal ontstond bij de traditionele methoden door visuele aflezing van een meetinstrument en de registratie betekende niet alleen het opschrijven van dit getal in het veldboek, maar vooral de registratie van de omstandigheden waaronder deze meting werd verricht. Hoewel deze definitie vandaag de dag nog steeds geldt, is het meten en registreren bij alle soorten geodetische metingen in belangrijke mate verbe terd. In het geval van GPS voeren de ontvangers de metingen volautomatisch uit en produceren een lange reeks getallen die zonder menselijke tussenkomst worden geregistreerd. Zo'n geautomatiseerde werkwijze is zeer praktisch maar 236

Lustrumboek Snellius | 1990 | | pagina 259