brengt zekere gevaren met zich mee. De geodeet denkt GPS te begrijpen maar hij kan onmogelijk het hele interdisciplinaire proces overzien. Het is wezenlijk anders dan de traditionele methoden, want: 1. Wij hebben in het algemeen weinig of niets te vertellen over de opzet van het systeem, over de satellieten en over de gegevens die door de satellieten worden uitgezonden. 2. In de GPS-ontvanger vinden ingewikkelde meetprocessen en datafilteringen plaats die wij meestal niet in eigen hand hebben. 3. De verwerkingssoftware is zeer gecompliceerd. Het zelf ontwikkelen van deze software is kostbaar zodat te verwachten is dat de software steeds meer aangeschaft zal worden: er is immers voldoende aanbod op de markt! Dit betekent dat lang niet iedereen een goed inzicht zal hebben in het rekenproces zodat dit voor velen min of meer een black box zal blijven. Planning van projecten Een GPS-project kan ingedeeld worden in drie fasen: voorbereiding, uitvoe ring en uitwerking. Zelfs een kleiner project is al een kostbare zaak, dus deze onderdelen dienen van tevoren tot in de kleinste details uitgewerkt en goed georganiseerd te worden wil men teleurstellingen voorkomen. In het onder staande schema worden enkele belangrijke aspecten van een project aangege ven. VOORBEREIDING Technische zaken Administratieve zaken Omschrijving van project doelstelling personeel (operators/assistentie) gestelde eisen (specificatie) Instrumentarium reis en verblijf samenwerkingsrelaties organisatie taakverdeling GPS-ontvangers/PC type/aantal Meteorologischegegevens Stroomvoorziening Accu's/laders Reserve onderdelen instrumentarium huur/transport verzekering douane/carnet Planning ontwerp netwerk stations selectiecriteria begroting beschikbare middelen benodigde middelen vergaderingen geologisch/geometrisch 237

Lustrumboek Snellius | 1990 | | pagina 260