zicht /bereikbaarheid afspraken meting/berekening selectie van satellieten meetsessies: aantal/duur logistiek/tij dplanning software afspraken over verwerking Verkenning in het veld bereikbaarheid/toestand wegen transport /tij dplanning opstellingen (verzekering/stabiliteit/zicht) bijmetingen UITVOERING UITWERKING calibratie van instrumenten (zero baseline) voorbereiding/data selectie transport/logistiek preprocessing/postprocessing communicatie/huisvesting/bewaking transformatie bijmetingen: antenne offset (hoogte!) analyse/toetsing logboek data: opslag/distributie meting/registratie afhandeling administratieve zaken voorlopige berekeningen rapportage quick-look/kwalit eitscontr ole oplossing van acute problemen analyse /bij sturing Dit schema zal bij ieder project enigszins aangepast moeten worden aan de specifieke omstandigheden. Een project in Nederland is namelijk anders dan bijvoorbeeld een project in Griekenland, Ijsland of in Afrika. In het algemeen vergt de voorbereiding vrij veel tijd. Hierbij zijn een aantal technische en een aantal (vaak vervelende) administratieve zaken van belang. Bij de administratieve zaken is misschien de belangrijkste: hoe een sluitende begroting te krijgen? Vooral bij wetenschappelijke projecten moeten we goed opletten, want de budgetten zijn daar allerminst royaal. Als er bij een project meerdere deelnemers zijn betrokken dan dient de samenwerkingsrelatie en de taakverdeling duidelijk te zijn. Als er ook een commerciële firma (contractor) bij betrokken is, dan wordt meestal een kontrakt opgemaakt. Bij de technische zaken begint men met de omschrijving van de doelstelling en de specificatie. De goedkeuring en de beschikbaarstelling van een budget is 238

Lustrumboek Snellius | 1990 | | pagina 261