NAVSTAR/GPS VOOR LAND VERKEER Prof.dr.ir. D. van Willigen Inleiding Het Amerikaanse militaire Navstar/GPS radio-plaatsbepalingssysteem en zijn Sovjet tegenhanger Glonass openen nieuwe mogelijkheden voor navigatie ten behoeve van landverkeer. Personenauto's en vrachtwagens kunnen dan waar ook ter wereld op ieder moment hun positie bepalen. Veel publikaties, met name in de wat meer populair-technische sfeer, wijzen op de welhaast onbe grensde mogelijkheden en nauwkeurigheden die met satelliet-navigatie bereikbaar zijn. Hoewel we onder de indruk geraken van de enorme prestaties van GPS, moet er op gewezen worden dat het toepassen ervan in het verkeer een aantal problemen kan opleveren. De wenselijkheid, of zelfs de noodzaak om posities van voertuigen te kennen, kan ingegeven zijn door verschillende beweegredenen. Daardoor zal ook de gewenste nauwkeurigheid en de frekwentie van positiebepaling toepassingsaf- hankelijk zijn. Zo zal een ondernemer, die een lange-afstand transport met een truck, bijvoorbeeld van Nederland naar het Midden-Oosten verzorgt, slechts een matige nauwkeurigheid vereisen, en de positie behoeft niet iedere minuut bekend te zijn. De transportondernemer is hoofdzakelijk geïnteres seerd in het verloop van het transport en niet in de precieze positie. We gaan er stilzwijgend van uit dat deze informatie via een radio-systeem tot de fleet- owner komt. De wensen van de bestuurder van de desbetreffende truck kunnen geheel anders zijn. Hij wil bijvoorbeeld zijn positie heel nauwkeurig kennen om zijn weg te kunnen vinden in een hem onbekende stad in een vreemd land waar hij de straatnaamborden niet kan lezen of vinden. Bij de 245

Lustrumboek Snellius | 1990 | | pagina 268