politie, brandweer en ambulances zijn de wensen weer anders. Nu is de bestuurder veelal goed bekend met de omgeving, maar wil de meldkamer nauwkeurig de positie van haar voertuigen kennen om deze zo efficiënt mogelijk te kunnen inzetten. Dat vereist een grote mate van nauwkeurigheid. Immers, men moet bijvoorbeeld kunnen zien of een auto aan de linker dan wel aan de rechterkant van een gracht is. En juist in steden waar de gewenste nauwkeurigheid groot is, zijn de prestaties van satelliet-plaatsbepalingssyste men aanzienlijk minder goed dan in het open veld. De auteur veronderstelt dat de lezer goed op de hoogte is van de principes van satelliet-plaatsbepaling en van GPS in het bijzonder. Indien dat wat minder het geval is, verdient het aanbeveling het uitstekende kursusboek 'GPS, Navigatie en Geodetische Puntsbepaling met het Global Positioning System' van Brouwer et al in te zien. Effekten van stedelijke omgeving en Selective Availability De nauwkeurigheid van Navstar/GPS plaatsbepaling in stedelijke omgeving kan door een tweetal oorzaken in belangrijke mate worden aangetast: 1 - Selective Availability (SA). De horizontale nauwkeurigheid van GPS in de SPS (Standard Precision Service) mode wordt in de naaste toekomst om militaire redenen teruggebracht van 30 meter tot 100 meter voor 95% van de tijd. Deze degradatie wordt vermoedelijk bereikt door middel van clock- jitter en/of vervuiling van de baan-parameters. Er zijn geen officiële mededelingen gedaan betreffende de resterende 5% van de metingen. Noch de kansdichtheidsverdeling van de amplitude van de fouten, noch de spektrale vermogensdichtheidsfunktie is bekend. De nieuwe block-II satellieten zijn uitgerust met SA faciliteiten en de eerste waarnemingen van de pseudo-ranges van SV #14 zijn niet bemoedigend. Metingen uitgevoerd door Magnavox (zie de figuur) tonen fouten aan van bijna 200 meter. 2 - Afscherming en reflekties van signalen. Voor het verkrijgen van goede nauwkeurigheden streven we naar kleine HDOP's. Deze worden veelal bereikt met één satelliet dicht bij het zenit en drie of meer satellieten met een geringe elevatie en zo goed mogelijk verdeeld langs de horizon. En dat veroorzaakt nu juist in stedelijke omgevingen en in bergachtige gebieden problemen, want de horizon is vaak 'vervuild' door gebouwen, bossen en heuvels. Meerdere onderzoekers hebben gemeld dat in steden ongeveer de helft van de tijd geen volledige fix op basis van 4 pseudo-ranges bepaald kan worden. En voor de resterende helft van de metingen moet men zich serieus afvragen of de metingen niet onbetrouwbaar geworden zijn ten 246

Lustrumboek Snellius | 1990 | | pagina 269