'zien'. Na de vereiste initialisatie kan het signaal dus maar gedurende 0,1 s gevolgd worden. Wanneer de opstarttijd langer dan 2 s zou zijn, is er van tracking in het geheel geen sprake meer. De mate van 'tracking'-sukses in een stad kan berekend worden wanneer de kansdichtheidsverdeling van de satelliet-in-zicht-tijden voor de gegeven elevatie bekend is. Helaas is dit niet het enige probleem. Huizen en obstakels veroorzaken vaak reflekties van de signalen die met het direkt ontvangen signaal kunnen interfereren. Deze menging veroorzaakt pseudo-range fouten in de kode-en de draaggolf- 'trackers'. In het geval dat de reflekties sterk zijn en gelijktijdig het direkte signaal zwak, is er kans dat de ontvanger 'lockt' op de reflektie welke altijd later aankomt dan het direkte signaal. Het gemeten resultaat is natuurlijk onbruikbaar en de ontvanger is zich wellicht van het probleem zelfs niet bewust. Het is gebruikelijk de kode en de draaggolf met tweede-orde regellussen te volgen. De in de lus aanwezige range-rate, de tweede-orde-informatie, kan de ontvanger helpen om perioden van signaalonderbrekingen te overbruggen en de ranges te voorspellen in plaats van deze dan te meten. Dit is een vorm van gegist bestek, hetgeen inhoudt dat gedurende deze tijd de vektoriële snelheid van de auto naar de satelliet niet mag veranderen. Het lineaire bereik van de code-delay-lock loop is ongeveer 300 meter. Dus wanneer gedurende de signaalonderbreking het geakkumuleerde verschil tussen de ware en de gegiste pseudo-range groter dan ongeveer 150 meter wordt, zal na signaalterugkeer de ontvanger noodgedwongen in een re-initialisatie-procedure komen. Het zal uit het voorgaande duidelijk zijn dat draaggolf-tracking zich niet leent voor dead- reckoning gedurende signaalonderbrekeningen. Sommige ontvangers zijn in staat om ekstern aangevoerde range-rate informatie te gebruiken om de kode- lussen te helpen gedurende tijden dat de ontvangen signalen onbruikbaar zijn. Algemeen kunnen we stellen dat zelfs met de beste kwaliteitskontrole van de ontvangen signalen en met uitstekende eksterne rate-aiding informatie, het uiteindelijke resultaat nooit beter kan worden dan de door de SA bepaalde waarde. Nauwkeurige positiebepaling in stedelijke omgeving kan waarschijnlijk veel eleganter gerealiseerd worden met behulp van 'map-matching'-technieken zoals toegepast wordt bij Carin van Philips en de Travelpilot van Blaupunkt. Dergelijke systemen bieden indrukwekkende nauwkeurigheden in de orde van een paar meter. Maar 'map-matchers' moeten soms ook geholpen worden tijdens de opstartprocedures en tevens wanneer er meerdere korrelatiepieken verschijnen van vergelijkbare grootten. Hier kan GPS/Navstar een goede hulp zijn om de korrekte korrelatie snel te vinden. Daar GPS een krachtig hulp middel is om het 'map-matching'-proces te bewaken kan op deze wijze autonome integriteit van het navigatie-systeem bereikt worden. Maar ook hier moeten we uiterst zorgvuldig te werk gaan, immers de fouten veroorzaakt 248

Lustrumboek Snellius | 1990 | | pagina 271