de Nederlandse kust, zodat het resultaat voor de momentane "echte", zoge naamde eustatische zeespiegelrijzing aardig overeenstemt met de waarde die geologen hebben gevonden voor de Nederlandse Noordzeekust: ongeveer 6 meter in de laatste 6000 jaar [2],[7]. Beschouwen we nu de zogenaamde trendbreuk in de zeespiegelrijzing ten gevolge van de mondiale klimaatverandering. Werk van Oerlemans [3], onder andere ten behoeve van de reeds eerder aangehaalde Kustnota van het Ministerie van Verkeer en Waterstaat [1], geeft aan dat de meest waarschijn lijke waarde voor de zeespiegelrijzing 60 centimeter is voor de komende eeuw. Aangezien de standaardafwijking van dit getal echter ook enige decimeters is, is het beter om te zeggen: redelijkerwijs ligt de waarde tussen de 35 en 85 centimeter per eeuw. Overigens is er zelfs nog een kans van 5% dat het water over een eeuw lager staat dan nu, gezien de onzekerheden in de aan deze voorspelling ten grondslag liggende gegevens en modellen. Zo weten we wel precies hoeveel zeewater uitzet als het 1 graad Celcius warmer wordt 3 cm voor 100 m diep water), maar welk temperatuur-scenario moet je nemen en hoe diep dringt de opwarming eigenlijk door? Vergelijkbare vragen bestaan ook bij de kwantificering van het smelten van gletsjers en de af/toename van de hoeveelheid ijs op Groenland en Antarctica. (N.B. het ijs van de Noordpool drijft en daarom zal volgens de wet van Archimedes het smelten van de Noordpool geen zeespiegelrijzing tot gevolg hebben!). 252 Figuur 1: De zuidelijke Noordzee, zo'n 12000 jaar geleden.

Lustrumboek Snellius | 1990 | | pagina 275