De afwijkingen, ook anomalieën genoemd, van de evenwichtstoestand hebben krachten tot gevolg in het inwendige van de aarde en zijn dus van fundamente le betekenis voor het begrijpen van de fysica van de vaste aarde. Tegelijkertijd geven deze anomalieën ook belangrijke informatie over de geschiedenis van het ontstaan van de aarde. Het is nog maar honderd jaar geleden dat de kwestie van de evenwichtstoestand voor Stokes de reden was om zijn beroem de theorie van de vormbepaling van de aarde te ontwikkelen [3]. Ook bij Jeffreys en Vening-Meinesz, beiden zowel geodeet als geofysicus van wereld faam, speelden deze vraagstukken een heel belangrijke rol. Er bleven een aantal fundamentele belemmeringen over. Zelfs nog vijftig jaar geleden bestond er nauwelijks vooruitzicht, dat hierin principieel verandering zou kunnen komen. De mondiale vormbepaling van de aarde vereist gegevensver werving en gegevensverwerking op zeer grote schaal. Gegevensverwerving op grote schaal was vijftig jaar geleden niet mogelijk; metingen op land waren moeizaam en tijdrovend en op de oceanen afhankelijk van het type meting, of helemaal niet of alleen met zeer beperkte precisie mogelijk. Zo gezien waren de verhandelingen van Stokes en van Bruns [4] over de vormbepaling van de aarde grote theorieën met weinig vooruitzicht op praktische verwezenlijking. De praktische geodesie was omstreeks het midden van deze eeuw goed ontwikkeld. Puntenvelden konden in horizontaal en vertikaal opzicht precies, in elk geval voor de meeste praktijkgevallen, met voldoende nauwkeurigheid vastgelegd worden. Het zeer langzame en arbeidsintensieve meetwerk en de beperkingen bij de gegevensverwerking werkten echter remmend. De ontwikkeling van de techniek van de laatste vijftig jaar wordt wegens zijn ingrijpende gevolgen voor de industriële produktie vaak als de tweede indus triële revolutie beschouwd. Deze revolutie wordt versneld - ook al vinden wij het niet erg plezierig daarover te praten - door de wapen- en techniekwedloop van de grote industrielanden tijdens de tweede wereldoorlog. De tijd was rijp voor een versnelde techniekontwikkeling, zoals ik straks zal proberen uit te leggen. Voor de geodesie waren vooral de ontwikkelingen op drie gebieden ingrijpend: de ruimtevaart, de elektronica en de computers, en de elektromag netische golven. Ruimtevaart: als wij vandaag via de televisie rechtstreeks in onze huiskamer nieuws kunnen ontvangen van gebeurtenissen van de andere kant van onze globe, zijn wij er ons nog nauwelijks van bewust, dat de hele ruimtevaart pas 33 jaar geleden begon. Toen, op 4 oktober 1957, werd de Russische satelliet Spoetnik gelanceerd. Deze kunstmaan was nog primitief en had een vrij lage baan wegens de geringe stuwkracht van de eerste draagraket. Daarna ontstond er een razend snelle ontwikkeling met steeds meer geavanceerde systemen: bemande kunstmanen, landingen op de maan, planeetmissies, ruimtestations en ruimte shuttles. De ruimtevaart is inmiddels een vrij commercieel gebeu- 5

Lustrumboek Snellius | 1990 | | pagina 28