quentie bandbreedte van 50 Hertz, waarover dan voor alle zichtbare satellieten (11 stuks) Ongeveer elke 15 seconden een correctie kan worden verzonden. Grotere bandbreedte maakt sneller overzenden mogelijk. Behalve de correcties, moet de boodschap veel andere informatie bevatten, zoals de nauwkeurigheid (User Differential Range Error - UDRE), de verandering der correctie per tijdseenheid, het tijdstip waarvoor ze geldig zijn. Maar ook de identificatie van de referentie, van de satelliet en van de gebruik te ephemeris plus indicaties van andere referentie stations, hun betrouwbaar heid en de betrouwbaarheid van de daar ontvangen satellieten enzovoort. Zelfs is voorzien in het overseinen van fasewaarnemingen voor landmeetkundi ge toepassing en van informatieve tekst. Niet al deze informatie moet met dezelfde frequentie worden verzonden, sommige bijvoorbeeld slechts eens per kwartier of incidenteel. Om deze reden bevat de voorgestelde standaard 16 verschillende typen, met als voornaamste: Type 1 - Afstandscorrecties voor alle satellieten enzovoort. Type 2 - Extra correcties voor een "oude" ephemers. Type 3 - Referentiestation parameters. Type 4 - Landmeetkundige toepassing (fase). Type 7&8- Informatie over het netwerk van referentie stations. Type 9 - Extra type 1 voor SV's met snel wijzigende correcties. Een belangrijke teken-conventie is dat men de ontvangen correctie moet AFTREKKEN van de waarneming op het schip. Data link Een real-time differentieel systeem omvat minimaal: - Het referentie station; Bestaande uit een GPS ontvanger en software om de benodigde correcties en andere informatie te bepalen, te coderen en te formatteren. - Een DATA LINK; zijnde de radioverbinding voor het zenden van alle informatie van de referentie en de ontvangst daarvan op het schip. - Een mobiel (scheeps) station; met een GPS ontvanger en software om alle informatie te decoderen en de gecorrigeerde positie te berekenen. Sommige nieuwe GPS ontvangers hebben een interface voor differentiële en aangepas te software voor de berekening van de gecorrigeerde positie. RTCM SC-104 maakt onderscheid tussen datalinks voor navigatie toepassin gen - die openbaar worden uitgezonden - en voor radioplaatsbepaling - die 274

Lustrumboek Snellius | 1990 | | pagina 297