de mogelijkheid isostatie en convectie beter te onderzoeken en leidt daarmee in combinatie met topografische informatie tot meer inzicht in de tectonische eigenschappen van de lithosfeer. Daarnaast zal gradiometrie voor het eerst een goed beeld geven van het gravitatieveld in de poolge bieden en in andere door geografische of politieke omstandigheden moeilijk toegankelijke gebieden. Oceanografie. Door de bepaling van een heel nauwkeurige geoide kan de afwijking van het gemiddelde zeeoppervlak (dat te bepalen is met behulp van satelliet- altimetrie) van deze geoide (dynamische oceaan topografie) bepaald worden. De nauwkeurigheid waarmee men met altimetrie de gemiddelde zeehoogte boven een referentie-ellipsoïde kan bepalen is 10 cm. Een zelfde nauwkeurigheid voor de geoide is dan gewenst. Bepaalde oceanogra- fische verschijnselen, (bijvoorbeeld de "mean ocean circulation"), die zich uitstrekken over afstanden van 100 - 10000 km kunnen hiermee dan onderzocht worden. Dit soort circulatieverschijnselen spelen een belangrijke rol bij allerlei transportprocessen in de oceanen, zoals transport van plankton en vervuilingen. Belangrijk in deze zin is ook het warmtetransport in de oceanen dat weer een grote rol speelt in klimatologische processen. Geodesie. Zowel op het gebied van de plaatsbepaling als dat van satellietbanen speelt het gravitatieveld een belangrijke rol. - Satellietbanen. Voor de baanbepaling van satellieten is nauwkeurige gravitatie informatie van belang. Zo is bijvoorbeeld in de altimetrie de baanfout van de satelliet een van de grootste foutenbronnen. Met een nauwkeurig gravi tatieveld kan de radiale baanfout op hetzelfde niveau gebracht worden als de instrumentele meetprecisie, namelijk zo'n 10 cm. - Plaatsbepaling. Zowel nauwkeurige klassieke plaatsbepalingsmethoden (hoek- en af standsmeting) als moderne (GPS) maken gebruik van een geoide: schiet loodafwijking (voor reductie van hoekmetingen naar een referentie ellipsoïde), bepaling van orthometrische hoogtes uit het verschil tussen geometrische hoogtes (uit GPS) en de geoidehoogte, etcetera. 286

Lustrumboek Snellius | 1990 | | pagina 309