In de eerste maanden van het ruimtevaarttijdperk waren nog geen rekenmo dellen voor de analyse van satellietbeweging beschikbaar. Door een aanpassing van de kosmische modellen van de planeetbeweging kon echter vrij snel begonnen worden met wat wij heden dynamische satellietgeodesie noemen [9], [10]. In tien jaar tijd kwamen - vooral bij het Smithonian Astrophysical Observatory - theorie, metingen en de eerste mondiale modellen van het aardse gravitatieveld tot stand. Geodeten, fysici, geofysici, oceanografen en ingenieurs formuleerden samen in 1968 in Williamstown [11] een uiterst ambitieus geodetisch ruimteprogramma, dat inmiddels in grote lijnen gereali seerd is. De ruimtegeodesie heeft de experimentele fase verlaten. In de toekomst zal men op grote schaal in de dagelijkse praktijk van deze ontwikke lingen kunnen profiteren. Laten wij naar de computerontwikkeling kijken. Pas met de opkomst van krachtige rekenmachines werden omvangrijke berekeningen mogelijk, en geodesie is, zoals wij weten, veel rekenwerk. Misschien werd de mathemati sche geodesie het meest door deze ontwikkeling beïnvloed, ten eerste door de mogelijkheid grote stelsels vergelijkingen op te kunnen lossen, ten tweede omdat pas daardoor het gebruik van een geavanceerd stochastisch model acceptabel werd. De correlaties tussen metingen konden meegenomen worden, uitvoerige statistische toetsing evenzo. Ook over optimalisatie begon men na te denken. De theorie had zich al eerder met deze dingen bezig gehouden. Ook hier is een faseverschuiving herkenbaar tussen theorievorming en toepassing, overigens net zo als bijvoorbeeld in de fotogrammetrie of fysische geodesie. Het gebruik van elektromagnetische golven veranderde de geodetische meettechniek ingrijpend. VLBI, terrestrische en satellietafstandsmeters met lasers, radar of microgolven op steeds hogere frequenties hebben de toepas sing van de traditionele geodetische meettechnieken teruggedrongen tot kleinschalig landmeetkundig werk. Relatieve precisies van 10" van de geme ten afstand zijn bereikbaar. Daarnaast werden ook heel andere geodetische meetsystemen hierdoor fundamenteel beïnvloed. Zo was bijvoorbeeld interfer- ometrie cruciaal voor de doorbraak van de vrije valproef voor de zeer precieze meting van Hg", of werden met masers de meest nauwkeurige tijdsnormalen gebouwd. Net zo duidelijk is de trend naar miniaturisering, digitalisering, groot bedieningsgemak, automatische registratie, voorbewerking en overdracht van meetgegevens. Vele van deze elementen werden reeds in 1969 in een voordracht van prof. de Munck geschetst [12] (zie ook [Gigas, 13]). Trouwens het afscheid van het twee-dimensionele denken viel niet mee. Er vonden bijna historisch te noemen confrontaties tussen de traditionele (2-D) en revolutio naire (3-D) denkers plaats, (zie ook de bijdrage van G. Bakker). 8

Lustrumboek Snellius | 1990 | | pagina 31