De procedure van de herverkaveling, die gedeeltelijk te vergelijken is met de procedure uit de Landinrichtingswet, is als volgt. Na de aanwijzing van een her- verkavelingsgebied wordt een herverkavelingscommissie benoemd waarin vertegenwoordigers van gemeente en belanghebbenden zitting hebben. Deze commissie is belast met de voorbereiding en uitvoering van de stedelijke herverkaveling. Binnen het projekt kunnen gronden aangewezen worden waar vervreemding en verhuur aan goedkeuring vooraf door de herverkavelingscommissie onderhevig is. In het uitvoeringsschema van het stadsvernieuwingsplan worden, na overleg met de belanghebbenden en een eventuele stemming erover door hen, richtlijnen en voorwaarden opgenomen voor de toedeling van onroerende goederen en van zakelijke en persoonlijke rechten. De richtlijnen bevatten de uitgangspunten van de toedeling, bijvoorbeeld de prioriteit van de gegadigden voor een bepaalde lokatie. De voorwaarden hebben betrekking op de voorwaarden waaronder de nieuwe rechten worden toegedeeld. Dit kunnen financiële voorwaarden zijn (bijvoorbeeld maximaal huurniveau) en voorwaarden betreffende het beheer (uitgifte in erfpacht en splitsing met oprichting van een vereniging van eigena ren). Verder kunnen voorwaarden voor wat betreft de uitvoering van werken worden opgenomen. Tenslotte zullen in het uitvoeringsschema voornemens tot verwerving door de gemeente kunnen worden opgenomen. Deze kunnen onder meer naar analogie van de landinrichting betrekking hebben op gronden met een openbare bestemming. Na vaststelling van de door de eigenaren en gebruikers ingebrachte rechten en de waarden daarvan, wordt door middel van wensen, richtlijnen en voorwaarden een plan van toedeling en schadeloosstelling ontworpen. Hiernaast is het mogelijk om te kiezen voor algehele schadeloosstelling in plaats van toedeling. Met inachtneming van de voorwaarden van de herverkaveling kan de uitvoering van werken plaatsvinden, zo mogelijk complexgewijs. De kosten van de herverkaveling worden gedragen door rijk, provincie en gemeenten en de individuele eigenaren en gebruikers; binnen deze laatste categorie worden de kosten onderling verdeeld naar de mate van het nut dat de individuele rechthebbenden bij de herverkaveling hebben gehad. De particulie ren betalen de door het rijk gefinancierde bijdragen door middel van de zogenaamde herverkavelingsrente. Naast deze herverkaveling bij wet wordt in het wetsvoorstel de vorm herverkave ling bij overeenkomst geregeld. Overzicht buitenlandse vormen 301

Lustrumboek Snellius | 1990 | | pagina 324