Integrale planrealisatie In deze categorie past het wetsvoorstel zoals door De Haan is gemaakt. Stedelij ke herverkaveling betekent hier een instrument voor de totale (her)inrichting van een bepaald gebied volgens een bepaald plan. Buitenlandse vormen die passen in deze categorie zijn de Duitse "Umlegung" en de Belgische herverkaveling. Umlegung (B.R.D.) In de B.R.D. is in het Baugesetzbuch (BauGB), enigszins te vergelijken met een combinatie van de Nederlandse Wet op de ruimtelijke ordening en de Wet op de stads- en dorpsvernieuwing, een vorm van stedelijke herverkaveling opgenomen. Het instrument is al vrij oud (19e eeuw), en is in de wederopbouwtijd veel gebruikt, en daarna in een Bundesgesetz terecht gekomen. In vergelijking met het Nederlandse denken over stedelijke herverkaveling valt op dat het primair eigendoms- en grondgericht is. Het doel is de kavelindeling nodig voor realisatie van het Bebauungsplan (soort bestemmingsplan) met behulp van de zittende eigenaren te kunnen realiseren. De herverkaveling kan plaats vinden onder leiding van een Umlegungsausschuss (par 46 BauGB), met zelfstandige beslissingsbevoegdheden. De commissie is onafhankelijk van zowel de eigenaren als de gemeente. De gemeente kan haar voorkooprecht aan de commissie delegeren. Vaak wordt voor de uitvoering de Flurbereingingsbehörde (uit de ruilverkaveling) of het Katasteramt aangewezen. De procedure van de Umlegung is zeer gedetailleerd geregeld. Binnen de wer kingssfeer van een geldig Bebauungsplan of een toekomstig Bebauungsplan kan een Umlegungsbeschluss worden genomen. Gevolg van het besluit is dat er een Verfügungs- en Ver ander ungssper re in werking treedt, wat betekent dat veranderingen in de rechtstoestand met betrekking tot eigendom en gebruik en ook fysieke veranderingen, vergunningsplichtig worden. Door middel van een Umlegungsvermerk wordt de Umlegung in het Grundbuch geregistreerd. Aan het begin van de procedure wordt de Umlegungsmasse (inbreng) vastge steld. Hieruit worden de oppervlakten gehaald die voor verkeer en openbaar groen nodig zijn (conform het plan). Zo ontstaat de Verteilungsmasse. Deze wordt in principe naar rato van de waarde (soms ook de oppervlakte) van de ingebrachte grond verdeeld. Verrekening vindt plaats voor toedeling van "te hoge waarde", voor eventuele bebouwing op de grond en bij mogelijke over/onder- bedeling, of zelfs (mogelijk gewenste) niet-bedeling. In het laatste geval moet in de regel vervangende ruimte elders worden aangeboden. Via de mogelijkheid tot het opleggen van een bouwplicht kan de realisatie van een projekt na de herverkaveling worden gewaarborgd. De kosten van de organisatie zijn voor rekening van de gemeente. 303

Lustrumboek Snellius | 1990 | | pagina 326